Yeni Hyundai Elantra 2016

Anavatanı Güney Kore’de ‘Avante’ adı ile satılan ve ülkemizde de Hyundai’nin en beğenilen modellerinden biri olan Elantra yenilenen modeli ile göz dolduruyor. Bir önceki modele göre daha ağr bir görüntüsü olan araç yapılan tasarım değişiklikleri ile daha sportif ama aynı zamanda daha elit bir görünüşe sahip.

Baştan aşağı yenilenen tasarımı ile oldukça değişen Elantra’nın ilk bakışta en dikkat çekici yanı ön panjur olmuş. Ledli gündüz farları ile bütünleşik görünen panjur oldukça hoş durmuş. Yeni tasarım anlayışı aracın aerodinamik yapısına da katkıda bulunmuş.  Dolayısıyla araç içi ses düzeyi olumlu şekilde etkilenirken yakıt sarfiyatı da düşmüş.

Araç selefine göre 2mm daha uzun ve 2.4 mm daha geniş bir yapıya sahip. Yükseklik bir önceki modelle aynı. Aracın ölçüleri  uzunluk 4569mm x genişlik 1800mm x yükseklik 1435mm x iz genişliği 2692mm.

Aracın iç mekanına gelince. Tasarımcılar aracın iç mekanını da bir önceki modele göre oldukça değiştirmişler. Kullanışlı ve kalite bir görüntüye sahip iç mekanda en dikkat çekici yer 8 inch büyüklüğündeki Apple Car play ve Android Auto bağlantı özelliğine sahip eğlence sistemi. Bu sistem sayesinde telefonunuzun ekranı sistem üzerinde görülebilecek ve dokunmatik sistem sayesinde yönlendirilebilircek. Sistem aynı zamanda standart hale gelen navigasyon ve diğer uygulamalara sahip.

Elantra’nın modelleri arasında yer alan Türkiye’de uzun süre satılan 1.6 litrelik atmosferik benzin motoru yerine 1.4 litrelik turbo benzinli motor kullanılmış. Yeni motor 128 hp güce sahipken, 211 nm tork üretiyor. Ortalama yakıt tüketimi fabrika değerlerine göre 100 km’de 6,7 lt görünüyor. Elbette henüz şehir içi ve şehir dışı testlerini gerçekleştirmediğimiz bu aracın tüketim müktarını detaylı inceleme yazımızda tekrar vereceğiz. Bir başka yenilik te 6 ileri otomatik şanzıman yerine kullanılmaya başlanan 7 ileri çift kavramöalı şanzıman olmuş. Bu şanzıman yapısı ile ilgili sözlük bölümümüzde de ileriki yazılarımızda detaylı bilgi aktaracağız.

Değişmeyen ünite olarak 1.6 litrelik dizel motoru söylşeyebiliriz. Ancak ufak tefek de olsa iyileştirmeler yapıldığı söyleniyor.

Haberini yaptığımız Elantra Amerikan versiyonu olarak Avrupa piyasasına henüz girmiş değil. Aldığımız bilgilere göre Türkiye’ye 2016’nın ilk çeyreğinde satışa sunulması planlanıyor.