Yeniden de öte:Alfa Romeo Tonale

Alfa Romeo’nun Cenevre otomobil fuarında dünyaya sunacağı yeni model aracı olan Tonale, elektrikli bir crossover. Tonale için hepimiz heyecanlıyız. Şu ana değin sadece bir konsept olarak görünse de, bu yeni otomobilin Stelvio’nun altına yerleşecek küçük bir crossover olarak sunulması bekleniyor. Üretici firma olan FCA’da, Haziran 2018’de yaptığı açıklamada, böyle bir model planladığını açıklamıştı.

Alfa Romeo’nun geleceğine açılan bir pencere olarak görülebilecek yeni Tonale, markanın geçmişteki modellerini andıran retro tasarım ipuçları taşıyor. Örneğin eski telefon disklerini andıran 21 inçlik jantlar, 1960’lardaki ortadan motorlu 33 Stradale modelini anımsatıyor. Ön bölümde yer alan farlar ise SZ ve Brera gibi modellere atıfta bulunuyor. Ancak titizlikle yerleştirilen bu dokunuşlar dışında otomobil geleceğe hazır görünüyor.

Konseptin arka bölümü geniş camekanı, tavan spoyleri, ince ve bagaj boyuca uzanan farları ile ilgi çekici bir hava yakalıyor. Umuyoruz ki bu kısım, çok fazla değişikliğe uğramadan üretim modeline taşınır.

Kabine geldiğimizde ise iki dijital ekran görüyoruz. 12.3 inçlik ekran gösterge paneli görevi görürken, 10.25 inçlik dokunmatik ekran da bilgi eğlence sistemine erişim sağlıyor. LED ortam aydınlatması ile sıcak bir atmosfer sunan kabin, genel olarak şık ve modern bir görüntü çiziyor.

Teknik özellikler şu an için gizemini koruyor ancak Alfa Romeo, Tonale’in bir hibrit güç ünitesi ile tasarlandığını söylüyor. 2022 sonuna kadar marka tarafından piyasaya toplam altı PHEV modeli sürülecek ve Tonale kesinlikle bunlardan biri olacak.