Yeni Volkswagen Golf VII -2015-

1974 yılında ilk modeli üretilen ve bugüne değin 30 milyonun üzerinde satılan dünyanın en çok satılan otomobilleri arasında 3. sırada yer alan Golf bugünkü yazımızın konusu. Compact hatchback sınıfının ikon yılında yılın aracı ünvanına sahip ve geçtiğimiz yıl baştan sona yenilendi.

Volkswagen firmasının emisyon skandalından aylar önce tasarlanan ve piayasaya sunulan Golf,  MQB platformu üzerine geliştirildi. Geliştirilen sistemler üst segmentlere rahatlıkla entegre edilebiliyor, dolayısıyla maliyetler oldukça düşüyor. Aracın tasarımında kullanılan keskin ve sert hatlar otomobile bir hareket katmış görünüyor.  Golf 7’de  “U” şeklinde konumlandırılmış LED gündüz farları ile VW yine led far kullanımında öncü olduğunu konuşturmuş diyebiliriz. Zaten araca önden baktığımızda en dikkat çekici detaylar bu farlar oluyor. Yine gözümüze çarpan ikinci bir ayrıntı ise önden arkaya doğru alçalmadan ilerleyen tavan oluyor. Bu yapısı ile arkada yolculuk yapanlara rahat bir baş mesafesi sunuyor. Golf 7’nin boyutlarına gelince; 4255 mm uzunluğa, 1799 mm genişliğe, 1452 mm yüksekliğe ve 2637 mm dingil mesafesine sahip. Bu ölçülere göre Golf 6’ya oranla 56 mm daha uzun bir yapısı ve  genişlik konusunda de 28 mm’lik bir azalma kaydediliyor. Araç 380 litrelik geniş bir bagaj olanağını da bizlere sunuyor.

Volkswagen iç mekân konusunda sürekli bir önceki modele benzeyen kabin yapısını değiştirmiş. Ancak Golf 7’de iç mekân sanki özewl olarak tasarlanmış. Hemen dikkat çeken ilk ayrıntı direksiyon simidi oluyor. 3 kollu direksiyon simidi piyano siyahı kaplamalar ile şık bir görüntüye sahip. Fonksiyon tuşları ile yol bilgisayarı ve multimedya işlemlerinizi ellerinizi direksiyondan çekmeden yapabiliyorsunuz. Gösterge tablosunun orta kısmı tam aracın iç mekanına uygun tasarlanmış. Tüm bu ayrıntılar dışında kalan klima kumandaları, otomatik vites topuzu ve birçok ayrıntı tanıdık gelmeye devam ediyor. Volkswagen Golf 7’de ayrıca birçok eşya gözüne de yer ayrılmış. Sadece orta konsol ve kapı kenarlarıyla sınırlı kalmayan ayrıca ön iki koltuk altına çekmeceşeklinde yerleştirilen eşya gözleri sizelere birçok eşyanızı koyabileceğiniz yer imkanı sağlıyor.

Golf 7 kaputunun altında bir çok farklı ünite seçeneğiniz var.  Benzinli 1.2 TSI 105 PS, 1.4 TSI 122 PS,1.4 TSI 140 PS ve iki farklı dizel 1.6 TDI 90 PS,1.6 TDI 105 motor tercihleriyle satışa sunulmuş durumda. Yazımız öncesi incelemeye aldığımız Golf ise 1,6 TDI Bluemotion ünite ile çalışıyordu. Bu motor 3000 ila 4000 d/d arasında 105 ps güç, 1500 ila 2750 d/d’lar arasında ise 250 Nm tork değeri üretiyor. 7 ileri DSG şanzıman ile hazırlanmış bu motor 0-100 Km/s hızlanmasını 10,7 sn’de tamamlıyor. Maksimum 192 Km/s’lik bir hız değerine sahip olan bu aracın ortalama yakıt tüketim değeri ise 3,9 litre. 1.6 litrelik bu motor oldukça başarılı yapıya sahip. Ayrıca DSG şanzımanın hızlı ve sarsıntısız geçişleri kayda değer bir rahatlık sağlıyor.

Konfor odaklı bir süspansiyona sahip Volkswagen Golf 7’de yoldan gelen şok darbelerini hissetmiyorsunuz. İç mekân da kullanılan malzemeler konforu size yansıtan en önemli nokrtalardan biri. Malzeme kalitesinin yüksek olması rakiplerine göreçıtayı oldukçayükseltiyor. Ayrıca VW, GOLF 7’de ses yalıtımı konusunu gayet iyi başarmış durumda. Hisli bir direksiyona ve ESP sayesinde güzel bir yol tutuşa sahip. Euro Ncap çarpışma testlerine 5 yıldız alan araç, sadece bariyer çarpışmalarında bel ve göğüs bölgesinde tam puan alamazken, önden çarpışmalarda sürücü ve yolculara gerekli güvenliği sağlama konusunda gayet başarılı.

Kasım 2015 itibariyle 65.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışta olan Yeni Golf, o meşhur tok kapı sesi ile sizleri bayilerde bekliyor.