Yeni Toyota Yaris

Toyota’nin küçük ancak pek sevilen modellerinden biri olan Yaris yeni sezonda bir çok süpriz ile karşımızda. Yeni kasa 2015 Toyota Yaris’de iç ve dış dizayn yenilenmiş ve eğlenceli aksesuarları ile kendini geliştirmiş. Uygun fiyatlı, yakıt olarak tasarruflu ve boyut olarak ortalamada olan standart tipte araçlardan olan Yaris; bu özellikleri fazlasıyla kapsadı ve bu segmentte en iyi araçlarından biri durumuna geldi.

Yeni Yaris eski nesline göre daha sportif bir görüntüye ve duruşa sahip. Sürüş keyfi veren bir araç olmasının yanı sıra, arkadan öne doğru ivmelenen sportif  görüntüsü, önde ise agresif  ve keskin çizgilerle albenisi daha da arttırılmış. Yeni Yaris’in uzunluğu, 3885 mm, genişliği 1695 mm, yüksekliği ise 1520 mm. 2015 Toyota Yaris,  şehir içi sürüşleri için son derece dinamik bir süspansiyona sahip, bu da rahat bir sürüş sağlıyor. Özellikle kadın sürücüler için tasarlanmış gibi duran Yaris rahat, hoş ve kolay bir otomobil. Boyut olarak küçük olmasına rağmen içerisinde sizi gayet ferah bir alan bekliyor. Örneğin; koltuk arası mesafeler oldukça geniş. İç tasarımına baktığımızda kaliteli ve yeni ürünler kullanışmış. 6.1 inçlik dokunmatik ekranlı arayüz, bluetooth teknolojisi, usb ve ses bağlantıları, dijital klima, otomotik aynalar  ve yüksek ayarlı sürücü koltuğu standart olarak yeni Yaris modeli içerisine dahil.

286 litrelik ufak  bir bagaja sahip olan araçta, bagaj hacmi konusunda zayıf kalıyor. Ancak araçta arka park sensörü, Sürücü Hava Yastığı, Yolcu Hava Yastığı, Yan/Perde Hava Yastığı, ABS (Antiblokaj Fren Sistemi), EBD (Fren Güç Dağılım Sistemi), TPMS (Lastik Basınç Uyarı Sistemi), ESP (Elektronik Denge Sistemi), ASR (Çekiş Düzenleme Sistemi), Klima / İklimlendirme, Yol Bilgisayarı, Direksiyondan Kumanda Sistemi, Ön Kol Dayama Ünitesi gibi bir çok teknolojik fark bulunuyor.

Yaris’in tespit ettiğimiz bir başka eksiği; dört vitesli otomatik şanzıman. Bu şanzıman ile rakiplerinin gerisinde kalıyor. Ayrıca hızlanma ve manevra olarak da zayıf kalıyor. Ancak diğer modellere göre sürüş kalitesi, rahatlığı, keskin yol tutuşu ve geniş bagaj hacmiyle kendi segmentindeki araçlar içerisinde 2015 Toyota Yaris bir fark yaratabiliyor. Yeni Yaris’in yaratıcı arka koltuk yapısı, hem geniş bir koltuk mesafesi sunarken aynı zamanda küçük olan bagajı büyüyerek geniş bagaj alanı olarak kullanmanız için size imkan sağlıyor. Performans olarak düşündüğünüzde belki kendi segmentinde cazip araçlar içerisinde değil ancak fiyat ve ikinci el satışı düşünüldüğünde Yaris daha öne çıkıyor.

Performansa gelince. Yaris’de tercih edebileceğiniz dört seçenek mevcut. 1.0 VVT-i 5 ileri düz vitesli Life modeli, 100 km’de 4.7 lt benzin tüketirken, 100 km/s ancak 15,3 saniyede ulaşarak çok yavaş bir otomobil olmanın sınırlarını zorluyor. 1.33 Dual VVT-i 6 ileri düz vitesli ve Fun, Fun Special, Cool, Style seçenekleri ile satılan model, ülkemizde en çok satılan modellerden biri. 100 km’de 5.3 lt benzin tüketirken, 11,7 saniyede 100 km’ye ulaşıyor. Ve gelelim otomatik vites seçeneğine. 1.33 Dual VVT-i Multidrive S otomatik vites modeli 100 km’de 5.1 lt benzin tüketirken, 100 km/s 12,6 saniyede ulaşıyor. Toyota’nın Yeni Yaris’de en çok beklentisi olan model ise en son anlatacağımız Hybrid modeli. 1.5 Hybrid e-CVT otomatik vites seçeneği ile satışta olan bu model, 3,6 lt tüketimi ve 12 saniye hızlanması ile oldukça tasarruflu bir model olarak karşımıza çıkıyor.

Özet olarak denilebilir ki, Yaris ülkemiz şartlarında, sağlamlığı, az yakıt tüketimi ve 2. eldeki kolaylığı sebebiyle şehir içi kullanımları için tercih edilebilir bir küçük sınıf otomobil.