Yeni Seat Ibiza

Seat’ın sportif modeli Ibiza, yepyeni yüzüyle Türkiye yollarına çıkıyor. Seat’ın en başarılı modeli olan Ibiza, şirketin bugüne değin 5 milyon satış rakamını yakalamaktaki en önemli aktör.

Seat Ibiza, 5 kapılı, 3 kapılı SC ve Sport Tourer versiyonları ile bizleri karşılıyor. Yenilenmiş seri, led gündüz farları 16 ve 17 inçlik yeni jantlar ve moonstone gümüş, chili kırmızısı gibi renk seçenekleri ile beğenimize sunuldu.

İç mekanda sürücüyü merkeze alan gösterge paneli ile sürüş zevki katlanıyor. Direksiyon, havalandırma ızgarasının biçimi ve multimedia unsurları iç mekanda göze çarpan ilk öğeler. Renk paletinin zenginliği ile aracı kişiseleştirmenin önü açılmış.

Seat İbiza’da güvenliğe yönelik teknolojik unsurlar da unutulmamış. Yorgunluk tespit sistemi, direksiyonun yönlendirmelerine dayanarak sürücünün konsantrasyonunun azaldığı durumları tespit edip gerekli uyarıları yapıyor. Bir başka güvenlik sistemi ise ikincil çarpışma sistemi. Bu sistem ile yaşanan bir kazanın ardından otomobilin kalan kinetik enerjisini boşaltmak için otomatik olarak yavaşlaması sağlanıyor. İlk çarpışma anında hava yastıkları açılırsa frenlerde elektronik stabilite uygulanıyor ve uyarı ışıkları otomatik olarak devreye giriyor. Ve bu güvenlik sistemleri tim Ibiza modellerinde standart olarak sunuluyor.

Gelelim güç ve aktarım organlarına. Yeniden geliştirilmiş benzinli motor seçeneğinin yanı sıra TDI diye bildiğimiz dizel motor seçenekleri bulunuyor. Giriş seviyesindeki benzinli motor 1 lt hacime sahip, 3 silindirli ve 75 HP güç üretirken, EcoTSI teknolojisi ve DSG şanzumana sahip 110 HP güç üreten daha güçlü bir motor seçeneği de buılunuyor. Ayrıca 1.2 lt 90 HP üreten TSI teknolojili bir başka motor da tercih edilebiliyor.

Dizel motorlarda ise 1.4 TDI dikkat çekiyor. Daha hafif olan alüminyum silindir bloğu, daha sessiz çalışan denge şaftı modülü, suyla soğutulan ara soğutucu ve 2000 bar basınç sağlayan enjeksiyon sistemi önemli özellikelrinden bazıları. Bu dizel motor 90 HP güç üretirken hem manuel hem de otomatik vites tercihleri ile satın alınabiliyor. 1.4 TDI 90 HP’lik dizel motor ile ortalama 100 km/s de 3.8 lt lik bir yakıt tüketimine imza atarak, Türkiye’nin ekonomik şartlarına ne kadar çok uyum sağladığını söylemek yerinde olur. Tüm motor seçeneklerinde Start&Stop teknolojisi bulunmakta.

Multimedia sistemi, USB girişli ve Bluetooth bağlantısı imkanı tanıyor. Zengin ses sisteminde 6 adet hoparlör ve bagaj bölümüne yerleştirilmiş subwoofer bulunmakta. Ayrıca ek olarak ön ve arkadaki sensörler vasıtası ile park mesafesinin takibi sesli ve ekran üzeri uyarı sistemi ile sağlanıyor.

Yeni Ibiza’nın başalngıç modeli olan 1.0 lt 75 HP Reference, 37.000 TL’den satışa sunuluyor.