Yeni Renault Megane Sedan tanıtıldı

Renault’un Türkiye’de en çok satılan C Segmenti sedan modellerinden “Fluence” yenilendi ve de eskiye dönülerek adı Megane Sedan olarak değiştirildi. Yeni Megane Sedan  Megane HB ile aynı yüze ve iç tasarıma sahip bir model olarak karşımıza çıktı. Fakat arka tasarım ilk bakışta aynı gibi görünse de, stop grupları birbirinden farklı ve sedan modelinin arka bagaj kapağına taşan led ve stop grubu miktarı HB modelden daha az olmasıyla dikkat çekiyor. Bu görüntü sebebiyle Megane Sedan daha sportif bir arka görünüme sahip. Yanı sıra bagaj kapağı Sedan modelinde aşağı doğru uzanıyor. Her iki modelin tampon tasarımları ise belirgin bir şekilde daha farklı. HB modelinde plaka boşluğu kıvrımlı bir şekilde yukarıda yer alırken Sedan modelinde kıvrım daha geniş ve tamponun daha alt kısmında yer alıyor.

Görünüm olarak Renault Megane HB ile hemen hemen aynı olan modelin boyutları ise yerini alacağı Fluence modeline göre daha büyük. Boyu 9cm, eni 4cm büyüyen modelin iz açıklığı ise 8 cm uzamış. Bu da zaten geniş bir yaşam alanı sunan aracın özellikle arka kısımda daha da rahat bir diz mesafesi sunacağı anlamına gelebilir. Diğer taraftan yükseklikteki 3.2cm azalma baş mesafesini bir miktar etkileyebilir.
Kullanılacak motor ve şanzıman seçeneklerinde ise önemli bir farklılık bulunmuyor. Diğer Renault modellerinde kullanılan 1.2lt turbo-benzin motor 115ps güce, 5 ileri manuel veya CVT otomatik şanzıman seçeneklerine sahip olacakken, aynı motorun 130ps güce sahip olan versiyonu 6 ileri manuel veya 7 ileri EDC şanzıman ile tercih edilebilecek. Turbo-dizel tarafında ise 1.5lt 90ps ve 6 ileri manuel ile 110ps 6 ileri manuel veya 6 ileri EDC otomatik seçeneklerinin yanında serinin en üstünde yer alacak olan 1.6lt 130ps-6 ileri manuel seçeneği de bulunacak.
Sadece Türkiye’deki Renault fabrikasında üretilerek dünyanın 20 farklı ülkesine satılacak olan Renault Megane Sedan modelinin 2016 sonbahar aylarında Megane HB modeline göre %6-7 daha pahalı fiyatlar ile satılmaya başlanması bekleniyor. Yine tahminlerimize göre araç Türkiye’de iyi satış rakamlarına ulaşacaktır.