Yeni Nissan Navara 2016

Türkiye’de satışta olan başarılı SUV modelleri (Qashqai,  Joke ve X-Trail)  ile dikkat çeken Nissan, lüks pick-up seçeneğindeki modeli Navara‘nın yeni neslini satışa sunmaya hazırlanıyor. Nissan Navara’nın bu yeni modeli ile, 2015 yılında yakaladığı 25 bin adetlik satışı, 2016’da daha üst rakamlara çekmeyi planlıyor.

Navara’nın bu yeni modelinde dikkat çekici olan en önemli husus yeni beş kollu arka süspansiyon sistemi. Nissan Navara’da kullandığı bu sistem sayesinde off-road yapısından hiç bir şey kaybetmeden SUV konforuna ulaşmayı planlamış.  Tek kabinli versiyonunda yaprak yaylı süspansiyon sisteminin güncellenmiş bir hali kullanılan araçta, süspansiyon selefinden 7 kg daha hafif. Bunun yanı sıra arka tekerlek yaklaşma açısında %3.1 gelişme söz konusu ve ayrıca yol gürültüsü azalmış görünüyor.

Navara’da kullanılan elektronik kilitli difransiyel sistemi sayesinde aracın tekerlek hızı sürekli takip ediliyor. Bunun için fren sensörleri kullanılıyor ve eğer bir akstaki tekerleğin diğerinden daha hızlı döndüğü tespit edilirse, fren ile yavaşlatılıyor. Bu da doğal olarak daha da gelişmiş bir çekiş gücü, viraj dengesi sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra seyir kontrolü, iniş kontrolü (HDC) ve yokuş kontrolü (HSA), anahtarsız giriş, arka kamera ve park sensörleri bulunuyor.

Ayrıca yeni Nissan Navara 2016’da çevre görüş kamerası (AVM), ön çarpışma acil fren destek sistemi(FEB), NissanConnect 7” uydu navigasyon sistemi ve led farlar gibi özellikler mevcut. Ayrıca klima sistemi dijital olarak 2 parçalı, ön ve arka için ayrı ayrı hazırlanmış. Navara‘nın iç kabininde alışıla gelmiş pick-up görüntüsü hiç yok.  Kabinin her parçası en iyi kalite,  konfor, alan genişliği ve pratik kullanım için özel olarak hazırlanmış. Kontrol panelinin yeniden tasarlanması sayesinde iç kabin daha ferah bir görünüme kavuşmuş. Koltuklarda NASA’nın yorgunluğu azaltan teknolojisi mevcut.

2.3 litrelik Dci dizel motor seçeneklerinde 160 ve 190 hp lik farklı kombinasyonlar sunacak olan Nissan Navara, daha önceki modeline oranla daha az yakıt sarfiyatına sahip bir araç olacak. Hesaplamalara göre selefine oranla %25 daha az yakıt tüketimine sdahip olacak olan Yeni Nissan Navara, yük ve çekme kapasitesi ile de göz dolduruyor olacak. Yeni Navara pazara dört donanım ile giriyor. Visia, Acenta, N-Connecta ve Tekna. Tüm modeller yedi hava yastığı, elektronik fren diferansiyeli, yokuş asistanı gibi off-road yardım sistemleri ve elektrikli pencerelere sahip.  2016’da ülkemizde satışa sunulacak olan araç 5 yıl veya 160 bin km garantisi ile sahipleriyle buluşacak.