Yeni Nesil Tiguan 2016

Yeni Volkswagen Tiguan 2016 yılına yepyeni tasarımı ve bu tasarımı herşeyiyle yansıtan yeni DNA’sı ile çok daha dikkat çekici halde giriyor. Kullanıcılarına gerçek bir SUV deneyimini yaşatmak, Tiguan’ın ilk hedefi. Sınıfındaki rakiplerine göre geçmişte kalan görüntüsünü tam zamanında değiştiren Tiguan bu yeni görüntüsüyle takipçilerini oldukça sevindereceğe benziyor. Düz hatlarla Toureng’i anımsatırken teknik detaylar ile Yeni Tiguan oldukça güçlü bir duruş sergiliyor.  Selefine göre boyu uzayan, en olarak genişleyen ve ağırlık olarak (ortm. 50 kg) hafifleyen Tiguan,  geliştirilmiş dingil mesafesi vasıtası ile iç mekanda daha geniş bir hacim imkanı sunmuş.

Tiguan’ın altyapısı ikinci nesli Golf 7’nin ve Passat’ın kullandığı MQB üzerine kurgulanmış. Yeni model eskisine göre  3,3 cm daha alçak ancak bu aracın yol tutuşunda bir değişikliğe sebep olmamış. Ülkemizde de çokca eleştirilen iç mekanın sınıfına göre dar olması problemi, yeni nesilde 7 koltuklu uzatılmış bir versiyon ile halledilmiş. Yeni nesil Tiguan’ın bagaj hacmi 615 litre. Daha önceki modelde 470 litrelik bagaj hacmine göre büyük bir ilerleme.

Motor seçeneklerine gelince. 125 HP ve 150 HP güç üreten 1,4 litrelik TSI motorlar yeni nesil Tiguan’lerde de kullanılmaya devam edilmiş.Ancak bunların yanında 1,6 litrelik TDI’ın 115 HP güç üreten bir versiyonu da Tiguan’daki yerini alacak. Bu motorlardan hangileri için DSG şanzıman sunulacağı henüz belirsiz. Yeni nesil Tiguan’ın ülkemizde satışa sunulması 2016’nın ilkbahar aylarını bulacak.