Yeni Kia Rio podyumda!

Kia’nın B Segmenti yani Sub-Kompakt sınıfta bulunan temsilcisi Rio baştan aşağı yenilendi. Hatları neredeyse tamamen yenilenen ve kardeş firma diyebileceğimiz Hyundai’nin aynı sınıfta bulunan ve ülkemizde de üretilen i20 ile benzer hatlara kavuşan model artık çok daha keskin ve derli toplu bir görünüme sahip.

Her ne kadar Kia’nın Almanya, Güney Kore ve A.B.D’deki tasarım merkezlerinde dizayn edildiği belirtilse de aşağıdaki karşılaştırmalı resimlerden üstte Kia Rio ve altta da Hyundai i20 modellerinin birbirlerine ne kadar benzediğini görebilirsiniz. Her iki modelin özellikle ön görünümleri benzer olsa da Kia Rio yeni tasarlanmış ve güncel bir model olduğunu her hali ile belli ediyor. Arka görünüm ise ön tarafa göre daha farklı ancak yine de iki aracı birbirine karıştıranlar çıkabilir diye düşünüyoruz.

Yeni Kia Rio’da bir önceki model ile yeni model arasında neredeyse hiçbir ortak nokta olmadığını söyleyebiliriz. Sadece panjurların tasarımı Kia’nın yeni benimsediği tarzda olmasıyla öne çıkıyor. Uzunluğu 15mm, genişliği 5mm artan modelin yüksekliği ise 5mm azalmış. Dingil aralığı ise 10mm artmış. Ölçülerdeki bu değişme aracın daha sportif görünmesini sağlarken yaşam alanının da daha geniş olmasını sağlamış olabilir.

Aracın arkasındaysa bir önceki model ile genel bir benzerlik olsa da yeni model keskin hatları ve daha farklı stop tasarımı ile öne çıkıyor. Ayrıca A sütunundan daha düz gelen cam çizgisi daha dik bir şekilde C sütununa iniyor ve bu da aracın sportif görünümüne önemli bir katkıda bulunuyor. Bize göre gerek ön gerekse de arka tasarımın Hyundai i20 modelinden alınarak geliştirilmesi yerinde bir karar olmuş.

Aracın kokpiti ise son zamanların moda tasarımlarından oldukça fazla etkilenmiş gibi görünüyor. Orta konsolun üstünde asılı gibi duran ekran herkesin zevkine göre değil diye düşünüyoruz.  Daha önceden ortada duran ekran ve onun üstünde duran birleşik havalandırma ızgaraları ise yeni kokpitte üstte bulunan ekranın sağ ve soluna taşınmış. Havalandırma tuşları için ise yerinde duruyor diyebiliriz ancak tasarım daha derin boyutlu bir görünüme sahip. Tasarımı tamamen değişen direksiyon ise aracın geneli ile uyumlu olarak çok daha sportif bir görünüme sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Kullanılacak motorlar ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor ancak eski modelde kullanılan 1.25lt ve 1.4lt atmosferik benzin motorların yerini Hyundai tarafından tanıtılan 1.0lt 3 silindir turbo-benzin 100ps ve 120ps gücündeki motorların alacağını düşünüyoruz. Bu da yeni Kia Rio’nun tüketim değerlerinin düşmesine performansının da artmasını ağlayacaktır. Dizel seçenek olarak ise 1.4lt turbo-dizel motor kullanılmaya devam edilebilir. Yeni Kia Rio’nun fiyatlarında ise önemli bir değişiklik olacağını sanmıyoruz. 1.0lt turbo-benzin 100ps – 6 ileri manuel şanzıman ile 50.000TL başlangıç fiyatına sahip olabilir. Modelin 2017 yılı başında ülkemizde olmasını bekliyoruz.