Yeni Honda Jazz ile tanıştık…

Yeni Honda Jazz Offical

Dünya ilk Honda Jazz ile 2001 yılında tanıştı. O günden bugüne deign tüm dünyada 5.5 milyon adedin üzerinde satılan Jazz, Avrupa’da 70’in üzerinde ödül alırken, Türkiye’de de en çok tercih edilen otomobiller arasında yerini aldı. Yedi farklı tesiste üretilen Jazz, 1.3 litrelik benzinli motoru, CVT otomatik şanzıman opsiyonu ve üç farklı donanım seçeneğiyle ülkemizde de satılmaya başlandı.

Yeni Jazz, önceki tasarımlarındaki çizgisini sürdürmeye devam ediyor. Yeni Honda Jazz’da çok yönlü ve esnek iç hacim özellikler korunmuş. Bunun yanı sıra yenilikçi teknoloji ve yakıt ekonomisi dikkate değer. Gelecek hedefinde, gelişmiş güvenlik sistemleriyle standartları belirlemeyi hedefleyen Honda Jazz’ın uzunluğu bir önceki modeline göre 95 mm, aks aralığı ise 30 mm artırılmış. Dolayısıyla bu boyut artışı daha geniş bir yaşam alanı olarak değerlendirilebilir.

Yeni Jazz Türkiye’de yüzde 20’lik paya sahip ve giriş seviyesindeki Dream versiyonunda sekiz hava yastığı, araç denge kontrol sistemi (VSA), lastik basınç ikaz sistemi, şehir içi aktif fren sistemi gibi güvenlik sistemleri standart olarak sunuluyor. Yine standart özellikler arasında 5 inçlik bilgi ekranının yanı sıra direksiyondan kumandalı müzik sistemi, iPod uyumlu USB ve ayrı AUX girişi, dört adet hoparlör, bluetooth telefon kiti, hız sabitleyici, yağmur sensörlü silecekler, start/stop sistemi, sihirli koltuklar, LED gündüz farları ile otomatik açılan farlar ve follow-me-home far özelliği de yer alıyor.

Bir üst donanım seçeneği olan Premium’da ise çarpışma uyarı sistemi, şerit takip uyarı sistemi, trafik işareti tanıma sistemi, akıllı hız limitleyici, Honda Connect multimedya sistemi, 7 inç dokunmatik ekran, 2 adet USB girişi, HDMI girişi, ön ve arka park sensörleri, ayarlanabilir ısıtmalı ve otomatik katlanan yan aynalar standart olarak bulunuyor.

Başlangıç modeli olan Dream’ın satış fiyatı 57.500 TL olan Yeni Honda Jazz, 1,3 litrelik i-VTEC benzinli motora sahip. 0-100 km/saat’e 12.1 saniyede çıkan Jazz yakıt tüketimi değeri olarak ortalama 100 km’de 4.8 lt benzin harcıyor. Yüksek performans ve verimlilik değerleriyle, manuel şanzımanın yanı sıra Premium donanım versiyonundan itibaren opsiyonel olarak otomatik CVT otomatik şanzımanla kombine edilebiliyor. Tatlı-sert bir süspansiyon ve geri bildirimi yüksek direksiyon sistemi de konforlu, dinamik ve güvenli bir sürüşü beraberinde getiren unsurlar olarak öne çıkıyor.

Daha sonraki yazılarımızda, ayrıntılı test ve dinamik sürüş gözlemlerimizi de paylaşacağız. Ancak anlaşılan o ki, Yeni Jazz piyasadaki yerini korumaya devam edecek.