Yeni Golf (MK8) görüntülendi

Volkswagen’in en popüler modeli Golf ünümüzdeki yıl (2020) yenilenecek. Genel olarak firma yeni modellerin görüntülenmesini engellemek amacıyla kamuflaj yöntemi ile test sürüşleri gerçekleştirirdi. Ancak beklenenin aksine Golf’ün yeni modeli kamufulajsız görüntülenebildi. Firma satış konseptinde değişikliğe gitmiş yahut 202 yılından önce yeni Golf’ü piayasaya sürmeyi planlamış olabilir. Her ne şekilde olursa olsun yeni Golf bekleyenleri tatmin edecek bir yapıya sahip mi, bunu yorumlardan anlayacağız.

Gördüğümüz kadarıyla yeni Golf’ün tasarımı geçtiğimiz yıl yenilen VW Polo ile önden neredeyse aynı çizgilere sahip. Değişiklik görünen tek yer ön farların tasarımı. Araca arkadan baktığımızda daha basık ve kalın bir C sütunu ve hemen yanında tamamen değiştirilmiş bir stop grubu göze çarpıyor.  MK8’in MK7’ye göre 45-50kg daha hafif olması bekleniyor. Çünkü halen kullanılan MQB platformunun yenilenmiş hali olan MQB Evo platformundan çıkacak olan Golf’ün 2 dingil arası mesafesinin ise artacağı fotoğraflara bakınca dikkat çekiyor. Bu durum araka diz mesafesinin aratacağını ve arka koltukta yolculukların daha konforlu hale geleceğinin işareti.

Golf MK8’in motor seçeneklerini tahmin etmek ise oldukça kolay olacak. Son iki yılda tanıtımı yapılan yeni nesil n 1.0lt turbo-benzin, 1.5lt turbo-benzin ve 1.6lt turbo-dizel motor seçenekleri aklımıza gelenler arasında. Mutlaka bir takım farklılıklar yaratmak adına motorlarda çeşitli iyileştirmeler yapacaklardır. Şanzımanda ise bir değişiklik olacağını düşünmüyoruz. Motor seçeneğine göre 6 ileri manuel, 6 ve 7 ileri DSG çift kavrama otomatik şanzımanlarla yola devam edilecektir.

Diğer taraftan GTi modelinde yer alacak 2.0lt turbo-benzin motorun 300ps civarında bir güce sahip olabileceği tahminleri de yapılıyor. Serinin en üstünde yer alan yine 2.0lt turbo-benzin motorlu Golf R ise 340ps güce ulaşabilir.

Yeni VW Golf’ün, 2019 yılı sonbahar aylarında tanıtımı yapılabilir. Türkiye’de ise 2020 başlarında gelebilir ancak sınıfının en pahalı modeli olan Golf’ün satış fiyatında ise önemli bir değişiklik olmayacaktır.