Yeni Ford Focus lansmanı gerçekleşti…

Ford’un dördüncü jenerasyon Focus modeli11 Nisan 2018 günü Londra’daki basın lansmanında görücüye çıktı.

Kompakt sınıfta keyif veren sürüş deneyimleri yaşamak için ilk akla gelen model olan Ford Focus, tanıtılan yeni jenerasyon modelinde de bu tavrını sürdürecek gibi görünüyor. Ford’un tarzını yenileyen firma, bu tarzı ilk olarak yeni Fiesta’da göztermişlerdi. Aynı tasarım tarzını Focus’un yeni jenerasyonunda sürdürmeyi amaçlamışlar. Yeni Focus modern, akıcı, aerodinamik olarak gelişmiş ve daha aklı başında bir görüntüye sahip. Ford’un geliştirilmiş stratejisi  ‘One Ford’ doğrultusunda, başta Avrupa pazarı olmak üzere geliştirilenFocu’un üretimi de Almanya’da gerçekleştirilecek.

C2 platformu olarak nitelendirelen tamamen yeni platform ilk olarak Focus’ta kullanılacak. Ancak aynı altyapı daha sonra diğer modellerde de yer alacak. Bu yeni platform sayesinde 2019 Focus’un aks mesafesi bir önceki modeline göre 53 mm uzayarak 2701 mm’ye yükselmiş. Gövde uzunluğu ise sadece 18 mm artmış (4378 mm); dolayısıyla sonuç olarak Focus’un boyutlarının çok artmadığı ama lastiklerin biraz daha köşelere yaklaştığını görüyoruz. Bu sayede Focus, oran olarak çok daha sportif görünüyor. Genişlik 1820 mm ile önceki modelle neredeyse aynıyken yükseklik 15 mm azaltılmış.

Boyutlarının büyümesine rağmen Focus’un ağırlığı  88 kg daha azalmış. Gerçi net gövde ağırlığı lansmanda paylaşılmadı ancak bu rejimin 33 kg’ı şasiden atılmış. Firma yetkilileri araçta daha fazla yüksek mukavemetli çelik ve alüminyuma yer verildiğini söylüyor. Ve fakat özellikle de süspansiyonda alüminyuma yer verilmesi Yeni Focus’ta yol tutuş özelliğinin artması anlamına geliyor. Gövde panelleri 25 kg hafiflemişken, kabinden 17 kg motor ve şanzımandan 6 kg, elektrik sistemindense 7 kg ağırlık atılmış.

Ön Süspansiyonda MacPherson sistemine yer verilirken, Focus’ta ilk kez motor seçeneklerine göre arak süspansiyon tasarımını değiştiriyor. 1.0 ve 1.5 litrelik benzinli ve dizel motorlarda bundan böyle arka süspansiyon, torsiyon çubuğu olarak gelmeye başlıyor. Diğer motor seçeneklerinde bağımsız tasarım devam edecek. Ford torsiyon tasarımının arkasında duruyor ve şehir içi sürüşlerde sadece tümsek geçişlerinde biraz daha fazla darbe hissedildiği, bunun dışında çok da fark olmadığı yönünde açıklamalar yapıyor. Bu durumu ancxak otomobili test edebildiğimizde anlayacağız. Çok noktadan bağlantılı arka süspansiyon 1.5 lt benzin ve 2.0 litrelik dizellerde (sadece Active, Estate ve Vignale’lerde) standart olarak geliyor.

Ford, ilk kez yeni Fiesta’da yer verdiği farklı gövde tasarımlarına Focus’ta da kullanmış. Otomobil hatchback, estate ve sedan olmak üzere üç gövde, ST Line, Vignale, Titanium ve Active olmak üzere dört farklı tasarımda alınabiliyor. Vignale daha presitjli bir görüntü sunarken Active versiyonu plastik çamurluklar, tavan barları ve arttırılmış gövde yüksekliğiyle geliyor. ST-Line ise ailenin sportif üyesi olduğu için daha sportif tamponlar ve arka difüzör, 10 mm alçak gövde yüksekliği, arka tavan spoyleri daha geniş hava girişleri gibi tasarım eklemelerine sahip. Yanı sıra yeni Focus ilk kez tamamen LED farlarla alınabiliyor.

Yeni Focus’ta ilk etapta benzinli ve dizel motorlar yer alacakken son dönemin trendi olan mild-hibrit seçeneği ancak gelecek yıl alınabilecek. Benzinli motorlar markanın şu anki modellerinden de tanıdığımız 3 silindirli Ecoboost motorların aynısı. Ancak daha fazla yakıt ekonomisi için mühendisler motorları revize etmişler. Bunların dışında yeni bir turbo, daha yüksek sıkıştırma oranı ve arttırılan enjektör basıncı gibi değişikliker de güç ünitesine uygulanırken partikül filtresi de eklenmiş. Bu motor üç farklı güçte alınabiliyor: 85, 100 ve 125 bg. Benzinlilere daha sonra yeni Fiesta ST’de kullanılan 1.5 litrelik, silindir kapatma teknolojisine sahip olan motorun da eklenmesi bekleniyor. Fiesta’da 200 bg’in üzerinde güç üreten bu motor Focus’ta 150 ve 182 bg olarak alınabilecek. Daha sonra ST ve RS versiyonları model ürün gamına eklenecek.

Ford tüm dünyaya inat dizel motorların arkasında durmaya devam ediyor ve yeni Ford Focus’ta dizeli müşterilerine sunuyor. Ecoblue adı altında sunulacak dizel üniteler 1.5 litre hacminde ve 95 ile 120 bg’lik (300 Nm) güçlerle alınabiliyor. 2.0 litrelik en güçlü dizel seçenekse 150 bg güç ve 370 Nm tork ortaya atıyor.

Tüm motorlarda 6 ileri manuel şanzıman standart ve otomatik şanzıman seçenek olarak sunuluyor. 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman 125 bg’lik 1.0 lt benzinli, 150 bg’lik 1.5 lt benzinli, 120 bg 1.5 lt ve 2.0 litrelik 150 bg’lik dizel motorlarla alınabiliyor. Tüm modeller üç sürüş moduyla alınabiliyor. Mod değişimlerinde direksiyon ağırlığı, şanzıman ve gaz tepkileri değişiyor.

Araç iç tasarımı Fiesta’daki gibi sade çizgileri olan bir kabin ile öne çıkıyor. Kabinde dikkat çekenb detay dokunmatik ekran. Boyutların artması ile aracın kabini artık son derece ferah. Yeni Ford Focus arkada dize mesafesinin 56 mm artmış durumda. Arka diz mesafesi bir önceki modelde en çok eleştirilen noktaydı. Yanı sıra omuz mesafesinin sınıfının en iyisi (önde 1421 mm) olarak lanse edilirken bagaj hacmi de ciddi oranda genişletilmiş. Ön cam daha dik bir açıyla yerleştirildiği için önde daha ferah bir ortam yaratılmış, orta konsoldaki düğme sayısı da eski modele göre %50 oranında azaltılmış.

Ford’un SYNC3 altyapısını kullanan dokunmatik ekran 8 inç genişliğinde ve birçok teknolojik altyapıya olanak veriyor. Kablosuz telejon şarjı, Apple CarPlay ve Android Auto sistemlerine uyumluluk, navigasyon ve havalandırma kontrolleri dışında sesle kontrol gibi teknolojiler bu ekranla birlikte geliyor.

Bir önceki modeldeki gibi yeni Focus’ta da geniş güvenlik sistemleri dikkat çekiyor. Trafik işareti okuma sistemi, şerit takip asistanı, çarpışma önleyici sistem, adaptif hız sabitleme sistemi, ikinci nesil park asistanı, kör nokta uyarı sistemi, arka çapraz trafik uyarısı, girilmez yön uyarısı, geri görüş kamerası gibi sistemlerin tamamı otomobilde sunuluyor.

Yeni Focus sedan ve hatchback gövde seçenekleriyle Ekim ayında Türkiye’de satışa sunulacak. Bakalım dövizin bu denli yükseldiği ve vergilerle daha da artan fiyatlar sonucu Yeni Focus kaç liradan alıcılara sunulacak? Merakla bekliyoruz…