Egea Hatchback: 2016 Yeni Fiat Tipo

Fiat Tipo severlere müjde. İtalyan otomobil firması Fiat’ın Egea’nın alt yapısını kullanarak Yeni Fiat Tipo’yu baştan yarattı.  Firmadan yapılan açıklamaya göre 2016 yılının ikinci yarısında piyasaya çıkması beklenen Yeni Fiat Tipo, Fiat Bravo’nun yerini alacak ve C Segmenti’ne dahil olacak. Bizim tahminimize göre,  Bursa’da üretilecek “Aegea” ailesiyle Fiat, Dacia’nın en büyük rakibi olacak. Özellikle Avrupa’da sedan modelin Dacia’nın yer almadığı kompakt sınıfnda yer almasının büyük avantaj olacağını söyleyebiliriz.

Tipo, Egea’nın hatchback modeli olarak tasarlanıyor. Zaten Türkiye’de Fiat Egea olarak satışa sunulan sedan model, Avrupa ve diğer ülkelerde Fiat Tipo adı altında satılıyor. Fiat Chrysler Grubu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi (EMEA) Operasyonlar Direktörü Alfredo Altavilla, yaptığı açıklamada, Bursa’da üretilen yeni sedan modelin Türkiye dışında isminin “Tipo” olacağını belirterek, “Tipo’nun Avrupa’da direkt bir rakibi yok. Bu araç böyle bir sınıfın olmadığı Avrupa pazarı için bir test olacak. Araca yönelik reaksiyonlar çok iyi. İtalyan bayilerimize gösterdik ve çok beğendiler” şeklinde belirtti. Fiat Tipo’nun sedan (Fiat Egea), hatchback ve station wagon modellerinin hepsi Bursa’daki TOFAŞ fabrikasında üretilecek. Planlanana göre, modellerin tamamını 2016 yılında yollarda görebileceğiz. Dünya prömiyerinin 2016 Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacağı duyurulan Yeni Tipo, ülkemiz kullanıcılarının da beğeneceği bir yapıya sahip.

Yeni Fiat Tipo, 4 farklı motor seçeneği ile piyasaya sürülecek. Bunlar; 2’si dizel (1.3 litre 16 Valf Multijet II (95 hp), 1.6 litre 16 Valf Multijet II (120 hp) ve 2’si benzinli olmak üzere (1.4 litre (95 hp), 1.6 litre (110 hp), olmak üzere kullanıcıyla buluşacak. Şanzıman seçenekleri arasında ise 5 ileri manuel, 6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik olmak üzere 3 alternatifin yer alması planlanıyor.

2016 Ocak ayı itibariyle 50.400 TL’den satışta olan Egea’nın yanında Yeni Fiat Tipo’nun 2016 Kasım ayında öncelikle İtalya’da satışa çıkması bekleniyor. Tahmnimizce Yeni Tipo fiyatları ülkemizde Egea ile paralel yürüyecektir.