Yeni Dacia Duster ve Grand Duster Geliyor!

Romanya kökenli uygun bütçeli otomobilleri ile tanınan Dacia, Uygun fiyatlı SUV modeli olan Duster’ı yeniliyor. Yeni Kasa Dacia Duster ve Grand Duster ismi verilecek 7 koltuklu model ile satışa sunulacak olan araç, yenilenen 4×4 sistemi ile gelecek yıl, 7 koltuklu Grand Duster versiyonu ile de 2018 yılında satışa sunulacak.

Dacia 2004 yılından beridir Dünya genelinde dört milyondan fazla araç satarak başarılı bir satış başarısı yakaladı. Firma yükselişte olan bu satış başarısını sürdürmeye devam etmek istiyor. Bu başarının devam etmesi adına kilit nokta ise 2017 ve 2018 yıllarında piyasaya çıkartmayı planladıkları Yeni Kasa Dacia Duster ve Grand Duster modelleri olacak. Dünya genelinde oldukça hızlı büyüyen bir SUV pazarında ivme yakalamak isteyen firma, daha büyük ve daha kullanışlı olacak 7 koltuklu Grand Duster versiyonunu Yeni kasa Dacia Duster‘dan 1 yıl sonra 2018 yılında piyasaya çıkaracak.

Modern Tasarım

Yeni Kasa Dacia Duster ve Grand Duster modelleri güncel modele göre daha modern ve akıcı çizgilere sahip olacak ve tamamen yeni bir tasarım dili ile karşımıza çıkacak. Autoexpress.co.uk tarafından yayınlanan özel fotoğraflarda belli olan aracın tasarımı,  güçlü ve kaslı yapının korunmuş olması göze çarparken, çizgilerin daha yumuşak ve şık bir forma sokulmuş olması da gözlerden kaçmıyor. Kişisel yorumuma göre daha modern çizgilere sahip olmuş ve güncel kasaya göre oldukça başarılı bir görünüm kazanmış olduğu görülüyor. Ayrıca biraz da Nissan X-trail’e benzemiş gibi duruyor.

Değişiklikler

Yenilenen dış görünüşe rağmen, Dacia uygun bütçeli politikasını gözden kaçırmamaya dikkat etmiş. Maliyetleri düşük tutmak için Grand Duster, 5 koltuklu güncel model olan Duster’ın platformunu kullanacak. Ancak dingil mesafesi uzatılarak üçüncü sıradaki koltuğa yer açılacak. Yedi koltuklu modelin uzunluğu 4.7 metre civarında yani standart Duster’dan 200 ile 400 mm arasında daha fazla olacak. Ayrıca standart Duster’ın da aynı miktarlar da uzatılması bekleniyor.

Ayrıca Yeni Kasa Dacia Duster ve Grand Duster versiyonlarının bagaj kapasiteleri de artacak. Beş koltuklu versiyonda 500 litre, Grand Duster’da ise arka koltuklar katlandığında 650 litre bagaj kapasitesi bulunacak.

Bu boyutlar Yeni Dacia Grand Duster’ı Nissan X-Trail ve Kia Sorento gibi rakiplerle aynı gruba koyuyor. İngiltere pazarı için öngörülen 13 bin sterlinden başlayan fiyatı ise ucuzluk avantajıyla rakiplerini geride bırakacak gibi görünüyor.

Fiyatının rakiplerine oranla makul tutulması amaçlandığı için Yeni Kasa Dacia Duster ve Grand Duster‘da iç mekanda büyük teknolojik yeniliklere imza atılmamış. Daha çok dış görünüşe çalışan firma içerideyse standart şeyler sunacak. Giriş donanımında Kumaş koltuklar, elektrikli açılan ön camlar, alaşım jantlar ve dijital radyo gibi şeyler standart olacak. Üst donanım seviyelerinde ise otomatik klima, navigasyon ve park sensörleri bulunuyor.

Motor Seçenekleri ve Fiyatlar

Yeni Kasa Dacia Duster ve Grand Duster güncel Duster modelinin motor seçenekleri kullanılmaya devam edecek. Yeni motor seçeneği olarak 1.2 litre Turbo-Benzinli 125 hp güç üreten bir motor yer alırken, günümüzde çoğu Renault modelinde kullanılan 1.6 litre turbo-dizel 130hp güç üreten ünite ise Grand Duster‘da yer alacak.

Maliyetleri düşürmek amaçlı Otomatik şanzımana yer verilmemesi üzücü olurken, tüm modellerde standart olarak altı ileri manuel vites sunulacak. 4×4 çekiş sistemi ise opsiyonel olarak sunulacak.

Yeni Kasa Dacia Duster ve Grand Duster Fiyat konusunda Türkiye ve Avrupa piyasası için kesinleşmiş bir fiyat henüz mevcut değil ancak İngiltere için Dört çekişli en üst donanım seviyesi 18 bin sterlin fiyatla satılacak. Türkiye’ye göre tahmini bir fiyatlandırma yaptığımızda 75binTL ile 80binTL aralığında olacağını söyleyebiliriz.