Yeni bir crossover, Lada XRAY

İlk olarak 2012 yılında Moskova Otomobil Fuarı’nda konsept haliyle otomobilseverler ile buluşan Lada, XRAY, 15 Aralık itibariyle üretim için hazırlandı. “XRAY” adı, bildiğimiz X-Ray ışınlarının yanında farklı birkaç anlam daha taşımakta. Lada bunu “X – crossover class, Recreation, Activity, Youth” olarak tanımlıyor. Bu 4 harften X crossover segmentini, R eğlenceyi, A aktiviteyi, Y gençliği temsil ediyor.

Lada’nın Vesta sedan otomobiliyle başlayan yeni tasarım anlayışını XRAY’de de görebiliyoruz. XRAY’in tasarımına baktığımızda LED’li gündüz farları ilk göze çarpan yer. Omuz çizgisinin ön bölgede yüksekten başlıyor olması yan taraftan bakıldığında aracın olduğundan daha yüksek görünmesini sağlayan bir ayrıntı olarak öne çıkıyor. Aracın yerden yüksekliğinin fazla olması bu sınıftaki bir otomobil için büyük avantaj diyebiliriz. İç mekanda deri direksiyon, USB ve AUX bağlantılı ses sistemi, elektrikli yan aynalar ve elektrikli camlar, klima ve park sensörleri gibi günümüz otomobillerin çoğunda bulunan çeşitli donanımlar bulunmakta.

Renault-Nissan ortaklığından oluşmuş B0 platformu üzerine geliştirilen XRAY ’in motor seçenekleri arasında ise 3 adet benzinli ünite yer alıyor. Başlangıç  versiyonda 106 beygir güç üreten 1.6 litrelik bir benzinli, orta versiyonda 114 beygir güç üreten bir benzinli ve en üst versiyonda 123 beygir güç üreten 1.8 litrelik benzinli bir motor bulunuyor. Bu motorlar manuel veya otomatik şanzımanlar ile kombine edilebiliyor.

XRAY, 2016 yılının başlarında EuroNCAP güvenlik testlerine girecek ve geliştirici firma bu crossover’ın 3 yıldızdan yukarı bir puan alacağına güveniyor. Aracın satışlarına ise 2016’nın Şubat ayından itibaren başlanılacak.