Yaza girerken; oto klima bakımının önemi!

Aracınızın en önemli parçalarından biri olan klima sistemi çoğu zaman bakım ve idame sırasında her zaman en arka sıralarda yerde almaktadır. Aslında klima sistemleri çok hassas çalışan ve sağlığımız açısından çok önemli bir kriterdir ve sonuçta çok büyük bir konfordur.

Oto klimaları; evapator, komprosör, watersaparatör, polen filitresi, tahliye hattı vb. birkaç parçadan oluşmaktadır. Bu parçaların uygun bakımı ve kullanımı klimanızın performansını ve kullanım ömrünü uzatacaktır. Klima sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için yılda 3 kez kontrol ettirilmesi ve klima bakımı yapılması öneriliyor. Klima arızalarının en önemlisi klima radyatörünün taş ve çarpma gibi darbelerden etkilenip içindeki gazın boşalması olarak karşınıza çıkabilir. Uzun süre gazsız kalan ya da eksik gazla çalışan klima, görevini yeterince yapamaz. Klima bakımı önemsenmediğinde hasar daha çok büyür ve onarım maliyeti yükselir. Klima gazınızı en azından senede bir değiştirmelisiniz çünkü klima komprosörü yağlaması ve yağ değişimi sadece basılan gaz esnasında değişir ve yenilenir. Klimanız çok iyi soğutuyor olabilir ama şu an yapacağınız bir gaz değişimi hem komprösörünüzün ömrünü uzatır hem de daha sağlıklı bir soğutma sağlar. İkinci bir sorun ise, kış mevsiminde uzun süre çalıştırılmayan klimada gaz oturması ya da gaz sızması olarak kendini gösterir. Hiç çalışmayan klimalarda sorun büyük ölçüde elektrik arızasından kaynaklanırken, çalıştığı halde yeterince soğutamayan klimalarda bunun nedeni çoğunlukla evaparatörde toz birikmesinden kaynaklanır. Klima sisteminin diğer bir önemli malzemesi olan evapatör, soğutma işlemi yapan gazın sisteme soğuk hava üflemesi için dolaştığı peteklerdir. Eğer siz bu evapatörün altında bulunan tahliye hattının açık olup olmadığını kontrol ettirmez ve düzenli olarak -iki senede bir- evapatörün temizliğini gerçekleştirmezseniz, klimanızdan hem çok rahatsız edici bir koku ve sağlıksız bakteri yuvası bir hal alır ve çoğu zaman kullanmamayı tercih edersiniz.

Ülkemizdeki yol koşullarının genellikle tozlu olması klimalara çok fazla zarar vermektedir. Klimadaki polen filtresinin zamanında değiştirilmesi gerekir. Eğer yapılmazsa, klima sisteminin içindeki soğutmanın gerçekleştiği evaparatörde toz birikmesine sebep olur ve klima bakımını olumsuz etkiler. Soğuyan hava, biriken toz tıkadığı klima borularından rahat geçemediği için yeterince soğuma gerçekleşmez. Ayrıca soğutmanın oluştuğu bölge nemli olduğundan buraya toz zerreciklerinin sızması zamanla bakteri oluşumuna da neden olur. Biriken bakteriler ise alerjisi olan kişileri rahatsız eder. Bu bakterileri yok etmek için antibakteriyel spreylerin kullanılması önerilmektedir. Klima dezenfektasyon spreyi; çimlenme, bakteri, mantar ve küfü önlediği gibi mikro organizmaların yol açabileceği sorunları da çözüyor.

Otomobilde hangi tip klima gazının kullanılacağı ise başka bir önem konusu. Bu bilgi, klima kompresörünün üzerinde orada yoksa aracınızın kitapçığında orada da bulamazsanız güvenilir bir ustadan öğrenebileceğiniz bir bilgidir. Klima kompresöründe kullanılan yağın da klima gazının niteliğine uygun olması gerekmektedir. Çünkü yanlış yağ seçimi kompresörde arızalara neden olabilir.

Sonuç olarak klimanızı uzun seneler sorunsuz kullanmak istiyorsanız aracınızın klimasına düzenli bir bakım yaptırmanız, özellikle sıfır aldığınız arabanızı uzun süreler kullanmanızı sağlayacaktır. Bazı kullanıcılar, özellikle ülkemizde eğer bir cihaz sorunsuz çalışıyorsa yaptıracağınız bakımın çok gereksiz olduğunu söyleyebilir ama iyi bir kullanıcı aynı zamanda kullanmış olduğu malzemelerin ihtiyaç ve gereksinimlerini çok iyi bilir. Unutmayın kulaktan dolma ve sokak arası ustalarla klimanız siz de olmasa bile aracınızın bir sonraki sahibinin elinde kalabilir. Aracınızın düzenli klima bakımını yaptırmanız size ek bir maliyet gibi görünebilir ancak ilerleyen süreçte astım ve benzeri bir hastalığın sizin veya aile bireylerinizin başına gelmesini istemiyorsanız bu konunun ertelenmeden düzenli bir şekilde yapılması gerektiğini anlayacaksınız.