Yağmurda araç kullanımında dikkat edilmesi gerekenler!

Kış aylarının en şiddetli geçtiği şu günlerde özellikle yağmurlu havalar sebebiyle bir çok trafik kazası yaşanmakta. Bu sebeple de çok daha dikkatli araç kullanmak gerekiyor. Herkesin bildiği üzere, yağışlı havalarda araç ve yaya güvenliği ciddi şekilde daha düşük olur. Sürüş güvenliğini sağlayabilmek için bir takım değişkenlere dikkat edilmesi kaza yapma ihtimalimizi oldukça azaltır.

1-  Aquaplaning – Hydroplaning (Kızaklama) riski nedeniyle su birikintisine yavaş girin
Lastiklerin, yol üzerinde biriken su üzerinde dönme hareketi yerine kayma hareketi yapmasıdır. Yanı sıra lastiğin ön kısmında ani su birikmesi sebebiyle suyun derinliğine bağlı olarak ani yavaşlama gerçekleşir ve kontrol kaybolur. Bu en tehlikeli yol şartlarından birisidir. Yol üzerinde birikmiş olan suya oldukça yavaş girilmesi ve tabi ki direksiyonun iki elle daha kuvvetli bir şekilde tutulması gerekir.

2- Yeterli diş derinliğine ve basınca sahip lastikler kullanın
Lastikleriniz arabanızın yol ile temasını sağlayan tek bağlantıdır. Bu sebeple diş derinliği azalmış ve sertleşmiş lastiklerle arabanız, buz üzerinde kösele ayakkabı giymiş insan gibi olur. Lastik basıncı yanlış olan ve diş derinliği azalmış lastiklerin suda kızaklama yapma ihtimali çok daha yüksektir. Unutmayın; iyi lastik can kurtarır!

3- Cam ve aynalarınız buğusuz olsun, silecekleriniz camı iyi silsin
Güvenli bir sürüş için aracınız etrafında neler olup bittiğini görmek öenlidir. Sürüş esnasında havalandırma sisteminizin buğu giderici özelliğinin açık olduğuna emin olun. Bu özellik klima açık durumda havalandırma yönü ön cama verildiğinde devrede olur. Ayrıca mutlaka ön cam için silecek lastiklerinizin iyi olduğuna emin olun.

4- Hız Sabitleme (Cruise Control) sistemini mutlaka devre dışı bırakın
Hız sabitleyiciler lastiklerin dönme hareketini hesaplayarak işlem yaparlar. Sistem devrede iken su birikintisine girmeniz durumunda aracın yavaşladığınızı düşünerek hızı arttırır. Bu da aracınızın olmasını beklediğinizden farklı tepkiler vermesine sebep olur.

5- Ani ve sert direksiyon ve fren hareketlerinden kaçının

Aracınızı normal kullanımınıza göre daha daha yumuşak ve kontrollü kullanın. Lastikleriniz ıslak havada yere daha zor tutunacağı için daha önceden ve daha yumuşak bir frene basma tarzı tercih edin. Bu sayede kayma ihtimaliniz azalacaktır. Sert direksiyon hareketleri ise lastiklerinizin kayma ihtimalini arttıracağı için aracınızın kontrolden çıkmasına neden olabilir.
6- Başka bir arabanın arkasından mesafeli sürüşü tercih edin
Önünüzde seyreden araç yolda biriken su miktarını dağıttığı için arabanıza daha az ıslak bir zemin kalır. Su miktarındaki azalma lastiklerinizin yere daha sağlam basmasını sağlar. Öndeki araç ile güvenli bir seyir ve fren mesafesi bırakarak aracınızı kullanın.