VW Polo’nun sedan versiyonu Virtus

Volkswagen’in 2018’in ilk aylarında Brezilya’dan dünyaya tanıtacağı B segmenti sedan modeli Virtus, teaser fotoğrafıyla ortaya çıktı.  Boyutlarında gerçekleşen büyüme ile de artık daha kullanışlı bir model haline geldi.

VW Virtus Avrupa için tanıtılmamış olsa da özellikle ülkemizi de yakından ilgilendiriyor. ÖTV’nin artık aynı motor hacmine sahip araçlarda bile farklı oranlarda uygulanmaya başlanması, üstelik bu sistemin 2018 yılında MTV’de de benzer şekilde uygulanacak olması, ülkemizde ucuz ve küçük ancak oldukça kullanışlı B Segmenti Sedan araçların daha fazla görülmesine neden olabilir.

Aracın ön tasarımı ve kokpit görünümü HB model ile birebir aynı ancak arka tasarım tamamiyle farklı olmasıyla öne çıkıyor. Öyle ki VW Jetta’dan izler görmek mümkün olduğu gibi kardeş firma Audi’nin A3 Sedan modelini de anımsatıyor. Kokpit HB ile aynı ancak B Segmenti Sedan araçlar kendi aralarında genellikle ucuzluk anlamında önemli bir rekabete girdiği için yumuşak kokpit malzemeleri yerine Polo HB modelinin giriş seviyesinde yer aldığı gibi sert plastik malzemeler kullanılabilir.

Güney Amerika için sunulacak modelde VW’in birçok grup markasında kullandığı 1.0lt 3 silindir turbo-benzin motorun en üst seviye güç seçeneği tercih edilmiş ve 115ps güce sahip. Ancak ülkemizde satılması durumunda aynı motorun 95ps güce sahip versiyonu ve turbo beslemesiz 75ps gücündeki seçenek ile sunulması daha muhtemel görünüyor. Tabii dizel seçenek olarak 1.6lt 95ps de olmazsa olmaz gibi görünüyor. Ülkemizde satılmaya karar verilmesi durumunda, Virtus modelini ilkbahar aylarında görmek mümkün olabilir.