‘Volvo S90’ Gün Yüzüne Çıktı!

Volvo severlerin merakla beklediği modeli S90, sonunda otomobilseverlere tanıtıldı. Volvo’nun geçen yıl ülkemizde de satışa sunduğu XC90 ile başlayan yeni model seçeneklerinin ikinci modeli olan S90, XC90 ile benzer bir tasarım dnasına sahip. Ancak araç yepyeni ve daha dinamik bir otomobil. SPA platformu üzerinde yükselen model, markadan yapılan açıklamaya göre, dünyada ilk kez sunulacak güvenlik teknolojileri ve sürüş sırasında önemli avantaj sağlayacak yarı otonom özellikleri barındırıyor.

S90’ın iç mekanında alışılagelenden büyük bir merkezi ekran mevcut. Ayrıca ahşap kaplamalar ve deri döşemeler çok uyumlu bir konfor hissi yaratmış. Bunun yanı sıra XC90’dan aşına olduğumuz direksiyon simidi dikkat çekiyor.

S90 kaputu altında 4 silindirli bir ünite kullanılmış. 2,0 lt turbo beslemeli benzinli motorlara sahip oılan araç,  320 HP (T6) ve 407 HP (T8) güç üretiyor. T8 modelinde benzinli motora ayrıca elektrikli bir ünite de eşlik ediyor. Bu elektirik ünitesi sayesinde kısa mesafelerde sadece elektrikli olarak yol kat edebiliyor. T8 versiyonu, 8 ileri vitesli otomatik şanzımanla gücü dört tekerleğe birden aktarabilme kabiliyetine sahip.

Ülkemiz şartları dolayısıyla daha çok tercih edilecek olan 2,0 litrelik dizel seçenekleri ise, 190 HP ile 235 HP gücünde ve düşük güçlü olan motor önden çekiş ve 6 ileri vitesli manuel şanzımanla alınabiliyor. S90’da üretilmekte olan araçlarda bulunan güvenlik sistemlerinin yanı sıra, 130 km/s hıza kadar yarı otonom sürüşe izin veren adaptif hız sabitleyici bulunmakta. Çok büyük bir yenilik olarak da, büyük hayvanları da algılayabilen acil fren sistemi S90’da ilk öne çıkan detaylar.

Yeni Volvo S90, 2015 Ocak ayında Amerika’da Detroit Otomobil Fuarı’nda sahneye çıkacak. Avrupa’ya ve de dolayısıyla ülkemize gelişi ise Cenevre Otomobil Fuarı’ndan sonra olacak. İyi bir bakış açısıyla tahminimiz 2016 Mayıs-Haziran ülkemizdeki Volvo severler galerilerde S90 ile tanışabilecekler.