Ve Huzurlarınızda Yeni Crossover VW Taigo

Volkswagen’in Avrupa pazarındaki crossover ailesi her geçen gün büyümeye devam ediyor. Alman Otomobil devi şimdi de T-Cross ve T-Roc modellerinin arasına yerleşecek bir model ile karşımızda. Brezilya’da uzun süredir Nivus ismiyle satışta olan model, Avrupa’da “Taigo” adıyla artık piyasada. Avrupa pazarları için üretilecek olan Yeni Taigo, crossover (CUV) gövde tasarımı ve yüksek oturma pozisyonuyla sınıfının karakteristik özelliklerine sahip. Coupe bir otomobil gibi geriye doğru eğimli olarak tasarlanan Taigo’nun bu görüntüyü elde etmesi için arka koltuklardaki tavan yüksekliği de kısıtlanmamış.

Taigo’nun tasarımı bir coupé gibi öne doğru eğimli C sütunu ile özellikle dikkat çekiyor ve bu tasarım aracı diğer Volkswagen modellerinden farklı hale getiriyor. 4, 26 metreden az uzunluğa sahip olan Taigo, Life, Style ve R-Line olmak üzere üç farklı donanım seviyesinde satışa sunuldu. LED farları, dijital kokpiti ve standart olarak sunulan yeni nesil bilgi-eğlence sistemiyle (MIB3) sınıfının yüksek teknoloji standartları araçta mevcut.

Taigıo’nun iç kısmında kablosuz Mobil Bağlantı Arayüzü “App-Connect”, dijital gösterge paneli, kablosuz şarj özelliği gibi dijital ve akıllı özellikler bulunmakta. Bunların yanı sıra aaha fazla konfor ve daha fazla güvenlik söz konusu ise, yeni Taigo, Volkswagen’in üst sınıf modelleriyle aynı diyebiliriz. Taigo’da şerit takip sistemi “Lane Assist”, yaya algılama özelliğine sahip ve şehir içi acil frenleme fonksiyonunu içeren ön bölge asistanı “Front Assist” gibi yardımcı sistemler alıcıya sunulmakta. Ayrıca, 0-210 km/s hızları arasında yarı otonom sürüş imkânı sağlayan “Yarı Otonom Sürüş Asistanı” (Travel Assist) de isteğe bağlı olarak alınabiliyor.

Taigo, 1.0 lt 95 PS ve 100 PS güç üreten 2 adet 3 slindirli, 1.5 lt 150 PS güç üreten bir adet 4 silindirli yüksek verimli benzinli motor seçenekleri ile Avrupa piyasası ile buluştu. Önden çekişli modelin maksimum hızı sırasıyla; 183 km/s, 191 km/s ve 212 km/s. 5 ileri manuel veya 7 ileri DSG şanzıman seçenekleriyle satışa sunulacak Taigo, tasarruflu ve düşük emisyonlu TSI benzinli motorlarıyla, çevre dostu araçlara geçiş sürecinin önemli temsilcilerinden biri oluyor.

₺545.800 başlangıç fiyatıtla Türkiye’de kullanıcıya sunulan Taigo, Volkswagen’in Türkiye piyasasında tercih edilen modellerinden biri olmaya aday.