Turbo nedir? Ne işe yarar?

Günümüzde yaygınlaşan ve paralel olarak da ucuzlayan teknoloji sayesinde otomobillerin hemen hemen hepsinde kullanılmaya başlanan “turbo” bugünkü yazımızın konusu. Turbo ile aslında bahsedilen şey “Aşırı Besleme” olarak tanımlanabilir. Teknik olarak baktığımızda aslında bir sıcak hava pompasıdır.

Peki turbonun araçlarda kullanılmasının nedeni nedir? Amaç motorun doğal haliyle emebildiği havadan daha fazlasını emerek basınçla silindirlere göndermektir. Doğal olarak sonuç daha verimli bir güç elde edilmesini sağlar. Dolayısıyla aynı güçteki bir atmosferik motordan daha falza bir performans elde edilir. Karşılığı olarak ayrıca yakıt tüketimi de düşer. Günümüzde kötüleşen çevre şartlarında daha az gaz salınımı yaparak çevreyi daha az kirletir.

Birazda “Turbo”nun nasıl çalıştığından bahsedelim. Turbo sistemleri motor içindeki silindirlerin içinden yanma sonucu atılan egsoz gazının çıkışıyla çalışan bir türbin sitemidir. Motor içinde yanan yakıt ve ortaya çıkan sıcak gaz dışarıya çok yüksek bir basınçla çıkar. Bu basınçlı gaz egsoz türbinine çarpar ve onu çevirmeye başlar. Ve ardından dışarı salınır. Dönmekte olan egsoz türbini aynı mil üzerinde bulunan diğer türbini de çevirir. Bunun sonucu olarak yüksek hızlı ancak düşük basınçlı bir hava emişi olur. Bu düşük hava basıncının yükseltilmesi gerekmektedir. İşte burada devreye turbo gövdesindeki salyangoz biçimli yapı girer. Bu salyangoz içindeki tünellerden sıcak hava önce soğusun diye soğutucuya (intercooler) oradan da silindirlerin içine daha yüksek basınçla ancak daha soğumuş bir halde iletilir. Böylece daha verimli bir yanma elde edilir. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için yukarıda paylaştığımız video animasyonu izleyebilirsiniz.