Triger Kayışı nedir?

Triger Kayışı, motorlarda silindir kapağı içerisinde bulunan egzoz ve emme subaplarını hareket ettiren ekstantrik (Kam) mili ile motor bloğunun en alt kısmında yer alan krank mili çıkıntısı arasında çalışan, kasnaklar ve rulmanlar yardımı ile boylamasına yerleştirilen kayışlardır. Triger kayışı,  mTriger kayışı, piston ve sübap birbiriyle eşzamanlı olarak çalışmak zorundadır.  Eğer pistonlar ve sübaplar eşzamanlı çalışmazsa, sübaplar direkt pistonların üstüne gider, bu da motora ağır hasar verir. Motor tiplerine göre enlemesine de yerleştirilebilirler (Boxer motor tipleri için.) Egzoz ve emme subaplarını hareket ettirirler. Krank mili (sağlıklı ateşleme aldığını varsayarak) motoru çalıştırmak için Triger kayışı vasıtası ile egzantrikleri döndürmek ister, böylece motorun çalışmasını sağlanır. Triger kayışı etkin olmadığı sürece motorların krank milleride hareketini devam ettiremeyeceğı için Triger kayışı motor subaplarından volan dişlisine kadar bağlantı kuran ana parçalardan biridir.

Triger kayışı 1.5 tona ulaşan bir yük taşıma kapasitesine sahip ancak devamlı olarak metal çarklar ile temasta olduğundan dolayı aşınmasını önlemek amacıyla cam elyafı da üretim aşamasında içerisine katılmaktadır. Bu yüzden her 5 yılda veya ortalama 40.000 ila 60.000 km arasında değiştirilmesi gerekir. Triger kayışını değiştirirken, triger kayışı, gergi ve avare bilyaları mutlaka set olarak değiştirilmelidir. Ayrıca değişim işinin ehli bir usta tarafından yapılması gerekir. Eğer dişli atlanır ise aracınızın motoru sağlıklı çalışmaz ve aynı sorunlar ile tekrar karşılaşırsınız. Eğer görebileceğiniz yahut dokunabileceğiniz bir noktada bulunuyorsa (motor tipine göre) zaman zaman elle ve gözle yapılan muayenesinde çatlaklar görüldüğünde değişim için kopması asla beklenmemelidir.  Triger kayışını iyi durumda tutmak, motorun ömrü için çok önemlidir.

Triger kayışı koparsa araç ne gibi tepkiler verir öğrenmekte fayda var. Kopması halinde önce araç aniden çekişten düşer ve egzozdan koyu renkli dumanlar çıkar. Asla aracınızı hareket ettirmeyin. Hemen en yakın servise başvurun ve çekici ile aracınızı servise götürün. Eğer çalıştırmaya devam ederseniz sübapların açılma kapanma hareketi duracağı ancak buna rağmen pistonlar harekete devam edeceği için açık kalan sübap ile piston birbirine çarpacak, kuvvetle muhtemel olarak da sübap kafasından kesecek ve pistona saplanacaktır. Yani masrafınız katlanacaktır. Eğer aracınız dizel ise aracınız dizel ise arabayı vurdurmak eyleminden sakının zira bu kayışın kopmasına sebep olabilir. Bazı araçlarda triger kayışı yerine triger zinciri bulunmaktadır. Teorik olarak zincirin ömrü motorun ömrü ile eşittir ancak yine de arada bir gerginliğini kontrol etmekte fayda vardır. Sonuç olarak zincir olması kopmayacağı anlamına gelmez.