Ekonomik ve Çevreci: Toyota Yaris Hybrid

Petrol ürünleri ile çalışan araçların yerini almaya başlayan ve alternatif yakıt ile çalışan araçlar gündeme sıkça gelmeye başladı. Otomobilseverlere bugün tanıtacağımız araç çevreye duyarlı ve ekonomik Toyota Yaris Hybrid.Japon otomobil üreticisi Toyota’da ilk nesil Prius ile gündeme gelen alternatif enerji girişimi Yaris ile hızlanarak devam ediyor. A sınıfı araç kategorisinde yer alan, küçük yapısı ve şirin tasarımı ile dikkat çeken Toyota Yaris Hybrid bugün test sonuçlarını sizler ile paylaşacağımız otomobil.

Standart Yaris’lerden farklı olan bu hybrid model, bir benzinli ve bir elektrikli motora sahip. Kalkış anında gücünü elektrik motorumdan alan ve daha sonra benzinli motor ile yoluna devam eden araç daha düşük karbondioksit salınımı ve yakıt tasarrufu sağlayan bir yapıda. Elektrik motor gücünü elektirik pillerinden alan Yaris Hybrid’in bu pilleri fren yapıldığında ortaya çıkan enerji ile şarj oluyor.

Toyota Yaris Hybrid’i öncelikle dışardan inceleyerek sizlere bilgi vermek istedik. Yaris Hybrid, standart Yaris modellerine göre görünüşte bir takım farklar içeriyor. Araca önden baktığımızda göze çarpan ilk detay, farklı ön far ve ön tampon tasarımı oluyor. Ayrıca standart modele göre, arka kısımda stoplar lambalarının iç tasarımında da değişiklikler var. Önemli bir ayrıntı, ön ve arka farlarda normal ampullerin yanında LED’lere yer verilmesi. Ekstra olarak, arka camın üstüne yerleştirilmiş küçük bir spoiler sayesinde aerodinamik yapı desteklenmiş. Tüm Hybrid Toyota modellerinde olduğu gibi Hybrid yapıya vurgu için Toyota logoları mavi renkli. Ayrıca aracın bagaj kapağı ile sağ ve sol taraflarında Hybrid logoları mevcut. Tüm bu detaylar sayesinde Hybrid modeli standart modelden ayrımak kolay oluyor.

İç mekana gelince. Aracın iç tasarımı da dış tasarımda olduğu gibi yine standart modellerden ayrılacak bir takım öğlere sahip. Hybrid model algısını dışırıda oluşturduğu mavi tonlama ile araç içine de taşıyan tasarımcılar, gösterge panellerinde mavi ışıklandırmayı tercih etmişler. Ayrıca power düğmesi ile vites topuzu da mavi renkle konumlandırılmış. Bahsettiklerimiz dışında kalan tüm öğeler standart Yaris modelleri ile aynı. Otomobilin yüksek konumlandırılmış yapısı ve geniş cam tasarımları sayesinde ferah bir  iç mekan elde edilmiş. Sınıfına göre ön ve arka kısımlarda sunulan hacim yeterli görünüyor. Gündelik yüklerinizi taşıyabilecek kadar büyüklükte olan 286 litrelik bagaj tasarımı zorlamamış.

Orta konsola şöyle bir göz gezdirdiğimizde tasarımın oldukça sade olduğunu görüyoruz. Düğmelerin yerleşimi yeterince ergonomik. Standart modellerde en çok dikkatimizi çeken ve özellikle kadın sürücülerin oldukça hoşuna giden bolca yerleştime gözleri bu modelde de bulunmakta. Mekanda kullanılan plastikler kaliteli duruyor. Hız göstergesi ve yakıt göstergesi olması gerektiği yerlere yerleştirilmiş ve hemen sol tarafta alışılmış devir saati göstergesinin yerine elektrik motoru göstergesi konumlandırılmış. Bu kısım 3 bölümden oluşmakta. CHG – ECO – PWR. Gaza basmanız ile orantılı olarak gösterge değişim gösteriyor. Eğer ibre sürekli ECO modunda kalır ise elektirikli motor ile gayet tasarruflu bir sürüş elde edebiliyorsunuz. Konsolun merkezinde yeralan multimedya ekranı aynı zamanda geri görüş kamerasınında görüntüsünü görebildiğiniz bir yer. Bunun yanı sıra gerektiğinde araç bilgisinin alındığı yol bilgisayarı olarak kullanılıyor. Ayrıca hibrit sistem hakkında an ve an bilgi alışverişini de sağlıyor.

Yaris Hybrid çalıştırma ve çalıştığını anlayabilme biraz değişik bir hissiyat. Anahtarsız çalışma özelliğine sahip olan araçta, sürücü koltuğuna yerleştikyen sonra mavi renkli “power” tuşuna basıyorsunuz ve araç çalışıyor ancak herhangi bir motor sesi duymuyorsunuz. Çünkü araç ilk çalıştırıldığında elektirik motoru  ile çalışıyor. Bu sebeple aracın çalışıp çalışmadığını anlamak için göstergelere bakmanız yeterli. Otomobil 30km hıza ulaştığında benzinli motor da devreye giriyor ve göstergedeki EV ( Electric Vehicle-Elektrikli Araç) ışığı sönüyor. Bu geçiş esnasında herhangi bir sarsıntı yahut gaz pedalında bir tepkisizlik söz konusu olmuyor.

Hybrid’de bulunan benzinli motor 1.5 lt’lik bir motor ve 75 beygir güce sahip. Bunun yanında konumlandırılmış olan elektirik motorunun gücü ise yaklaşık 45 kw. (yaklaşık 60 beygir). Eğer aracı performanslı kullanırsanız her iki motor birlikte çalışıyor. O zamanlarda aracın maksimum birleştirilmiş gücü 100 beygiri buluyor. Yaris Hybrid’de bu ünitelerin aktarma organı olarak otomatik e-CVT şanzıman kulllanılmış. Aracın elektirk motorunu şarj etme gibi bir derdiniz bulunmuyor. Çünkü  elektrik motorun gücünü aldığı bataryalar, fren yapıldığında ortaya çıkan enerji ile şarj oluyor. Toyota Yaris Hybrid bu bütünleşik yapısıyla çevreye oldukça duyarlı bir araç. 85gr/km CO2 gibi başarılı bir salınım değerine sahip.

Özellikle ülkemizdeki yüksek akaryakıt fiyatları nedeniyle Toyota Yaris Hybrid oldukça sevilecek bir araç. Çünkü kullanılan teknolojinin asıl amacı yakıt tasarrufu sağlamak. Benzinli motorun en fazla yakıt tükettiği ilk kalkış anında tüm sorumluluğun elektrikli motorda olması özellikle şehir içinde oldukça düşük yakıt tüketim değerlerine ulaşılmasını sağlıyor. Elektrikli motordan benzinliye geçiş zamanı yolun eğimi ve gaz pedalına uyguladığınız güç ile doğru orantılı. Aracı performanslı kullandığınız taktirde 5 litrelik bir değer yakalıyorsunuz ancak şehir içi kullanımlarında özellikle elektirikli motorun devreye girmesi ve dur-kalk pozisyonlarında sadece elektrikli motor kullanılması sebebiyle 3.6 lt gibi bir tüketim değerini görebiliyorsunuz. Bu sonuçlar ile diyebiliriz ki Toyota Yaris Hybrid tam bir şehiriçi otomobili.

Küçük boyutları ve köşelere yerleştirilmiş olan tekerlek yapısıyla şehir içinde istediğiniz gibi hareket edebiliyor, kıvrak manevralar yapabiliyorsunuz. Modelin %100 elektrikli olmaması, uzun yola çıktığınızda menzil sorununu da ortadan kaldırıyor. Yaris Hybrid orta sertlikte bir süspansiyona sahip ve konforlu bir sürüşü var. Virajlarda gövdenin sağa veya sola fazla yatması bir dezavantaj olarak görülebilir. Bunu yaratansa pillerin vermiş olduğu ekstra ağırlık.

Ve gelelim Toyota Yaris Hybrid’in ülkemnisdeki satış fiyatlarına. 1.5 Yaris Hybrid Cool ve 1.5 Yaris Hybrid Spirit olmak üzere iki ayrı pakette satışa sunulan araç 59.800 TL’den başlayan fiyatlar ile bayilerde.