Toyota Corolla vs. Renault Fluence

Yine bir karşılaştırma yazısıyla siz Araba Gurmesi okuyucularıyla beraberiz. Bu yazımızda, ikisi de ülkemizde üretilen ve yollarda sıklıkla görmekte olduğumuz, aynı zamanda 2. el piyasada da bolca bulunan araçları karşılaştıracağız. Renault Fluence ve Toyota Corolla.

2015 yılında Renault Fluence 23.046 adet satılırken, Toyota Corolla taklaşık 400 araç fark ile yani 23.403 araç ile önde görülüyor. C segmentinde başabaş giden bu mücadelede araç tercihleri fiyat ve sürücü alışkanlıkları ile bağlantılı elbette. İki modelin de ülkemizde üretilmesi iki model de hem iç mekan hem de bagaj açısından cömert, iki model de her zevke ve her bütçeye seslenebilecek bollukta seçeneğe sahip olması, bu araçların satış rakamlarını yukarı çekiyor.

Gelelim bölüm bölüm değerlendirme ve karşılaştırmalara. Öncelikle iç mekanı değerlendirelim istedik. Bu bölümde Corolla’nın yenilenmiş modelinin Fluence’e karşı üstün olması beklediğimizi söyleyebiliriz. Çünkü dışardan baktığımızda içerde de bir çok detayla karşılaşmayı umuyorduk. Ancak ışığı yetersiz kalan ekranlar, geçmişte kalmış dijital saat, siyah ve sert plastikten oluşan yapı, ve elbette mükemmelliyetçi Japon işçilik anlayışıyla, alışa geldiğimiz bir iç mekan ile karşılaşıyoruz. Aslına bakılırsa bu kadar kusursuz iş çıkaran başka bir marka var mı? Hiç sanmıyoruz. Bir çok rakip malzeme kalitesi ile bazıları elektronik aksam fazlalıkları ile öne çıkıyor. Ancak eğer konunun merkezine ferahlık ve tabi ki rahatlık hissini koyarsak işlerin rengi değişebiliyor. Fluence baktığımızda ise kokpit tasarımının yuvarlak ve alçak olması ferah bir hava yaratmasına yetiyor.

Corolla’nın iç yapısındaki detaylara biraz daha eğilmek ve rakibi Fluence ile aralarındaki farkları biraz daha anlatarak devam edelim. Örneğin Corolla’nın yol bilgisayarı düğmesi direksiyon üzerine yerleştirilmiş. Bu da sürüş sırasında oldukça kolaylık sağlyıyor. Dokunmatik ekranın konumu da hemen yanında olduğu için uzanmak oldukça kolay. Fluence baktığımızda ekrana dokunmak için uzanmak zorunda kalıyorsunuz. Aynı zamanda ekranın mesafeye göre küçük olması sürüş esnasında ekran kullanımı için daha fazla odaklanmanızı gerektiriyor. Ancak, Fluence’in bu elektronik oyuncağının güzel tarafları var. (R-Link, internet bağlantısına sahip, sesli komutları anlıyor ve isteyenlere hoparlörlerden gaz pedalına duyarlı motosiklet sesi verebiliyor). Kokpit organizasyonu gayet güzel görünen bir araç. Havalandırma kumandalarının küçük olması dezavantaj olarak görülebilir. Sürüş pozisyonuna gelince. Burada Corolla daha fazla öne çıkıyor çünkü Fluence’in koltuğu yeterince alçalmıyor.

İki araca da dışarıdan baktığımızda ebatlarının hemen hemen aynı olduğunu görüyoruz. Corolla 4620 mm, Fluence 4618 mm uzunluğunda. Bu benzerlik sebebiyle hemen hemen aynı miktarda yaşam alanı sunuyorlar. Tek fark tavan yüksekliği olmuş. Corolla biraz daha alçak kalıyor (87cm), Fluence’in arka koltuk baş mesafesi 91 cm. Burdaki açığını Corolla oturma alanın büyüklüğü ile kapatmışa benziyorç 78 cm’lik oturma alanına Fluence 71 cm ile karşılık verebilmiş. Fluence kullanan tüm sürücülerin söylediği en önemli şey bagaj genişliği olmuştu. Evet, tamamiyle haklılar. Fluence’de 530 litrelik bir bagaj mevcut, Corolla da ise 452 litre.

Ve gelelim araçların kalbine. Bizim karşılaştığımız her iki araçta da benzinli üniteler ve aktarma organları olarak otomatik şanzımanlar tercih edilmiş. Her iki araçta da 1.6 litrelik atmosferik motor bulunmakta ve değişken oranlı CVT şanzımanlar ile önden çekişli yapıya sahipler. Ancak tüm benzerlikler buraya kadar. Toyota’da bulunan motor 132 beygir güç ve 160 Nm tork üretirken gayet canlı, sessiz ancak benzin tutkulu bir çalışma disiplinine sahip. Fluence’de ise 115 beygir gücünde 155 Nm tork üreten alt devirlerde cansız kalan ama üst devirlerde gücü daha çok hissettiğiniz ve orantılı olarak ses duyduğunuz bir motor var. Ancak bu motor Corolla’ya göre daha tutumlu bir motor. Corolla’da motor alt devirlerde rakibine göre daha güçlü ancak hızlanmak için üst devirlere yaklaşmanız gerekiyor. Bu da şanzıman farlılıklarından kaynaklanıyor.

Her iki araç da aileler için düşünülmüş kompakt sedan 4 kapılı araçlar. Dolayısıyla konfor anlamında ön plana yol tutuş güvenliği çıkmış. Fluence’ta torsiyon çubuklu arka aks ve McPherson ön aks kullanılıyor. Corolla’da ise torsiyon çubuklu arka aks kullanılıyor. Süspansiyon sistemleri için sert ya da konforsuz demek yanlış olur. Corolla’nın yol tutuşu ve sürüşü bir tık daha ileride diyebiliriz. Tüm sürüş sistemi ESP ile büyük bir uyum içinde çalışıyor. Diyebiliriz ki sadece limitlerine yaklaşıldığında ilk tepkisi önceden belli ettiği bir önden kayma eğilimi oluyor. Fluence’e baktığımızda direksiyon yapısının Corolla kadar hızlı çalışmadığını görüyoruz. Sürüş esnasında ani ağırlık merkezinin değişimlerine süspansiyon sistemi sert tepkiler verebiliyor. Corolla EuroNCAP çarpışma testinden 5 yıldız alırken Fluence 4 yıldızda kaldı. İç mekandaki sessizlik, benzinli motor tercih edildiğinde her iki araç için oldukça iyi konumda. Sabit hızlı sürüşlerde CVT şanzımanlar motor devrini abartılı şekilde düşürüyor ve bu da kabin sessizliğine fazladan katkı yapıyor.

Ve sonuç. Her iki model araçta da opsiyon listeleri çok uzun. Dolayısıyla fiyat yapısı donanım seviyesine göre olduçka değişiklik gösteriyor. Fluence 1.6 litrelik motor seçeneği ve otomatik şanzumanı ile Ocak 2016 yılı itibariyle 76.950 TL’den başlıyor. Corolla ise 1.6 Active Multidireve S modeli ile 72.500 TL’den alıcı buluyor.