Tesla Model 3 satışta!

Ön sipariş veren ilk 30 müşteriye 28 Temmuz’da otomobillerini teslim edecek olan Tesla, bundan sonra üretim kapasitesini kademeli olarak arttıracak. Ağustos ayında 100, Eylül ayında 1500 Model 3 teslim edecek olan Tesla, yıl sonuna kadarhaftalık 10.000 teslimat rakamına ulaşmayı hedefliyor. Eğer her şey yolunda giderse 2018’inikinci çeyreğine kadar toplam 400.000 Model 3 yollarda olacak.

En ucuz Tesla’ya talep halen büyük!

Tasarım olarak Model S’in bir benzeri olan Tesla Model 3’ün başlangıç fiyatı yaklaşık 35.000 dolar olarak belirlenmişti. Bütün paketler alındığında 42.000 dolara kadar çıkan otomobil, Amerika pazarındaki en ucuz elektrikli otomobiller arasında yer alacak. Bu yüzden Model 3’e küresel anlamda talep bir hayli yoğun ve Tesla’nın yoğun talebe önlem olarak kapasitesini daha da arttırması planlanıyor.

Model 3’ün başlangıç fiyatı $35,000 olarak belirlenmiş. Tesla’nın kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan Elon Musk, $1,000’lık ön sipariş ücretine sahip otomobilin, 24 saat içerisinde 115,000 adet siparişinin alındığını belirtti.

Model 3’e baktığımızda, Model S’nin mini versiyonunu anımsattığını görüyoruz. Aracın ön bölümünde ızgaraya yer verilmeyerek şık bir tasarım elde edilmiş. İçerisine geçtiğimizde ise bizi sade bir direksiyon ile 15 inç bir ekran karşılıyor. Düşük fiyatının aksine, Model S ve Model X’de kullanılandan daha büyük ve kaliteli bir ekrana sahip olan modelde, Otopilot Sistemi ile Süperşarj Sistemi de standart olarak geliyor. Konu güvenliğe gelince de Tesla, her kategoride 5 yıldız aldığını belirtiyor.

Performans olarak ise Tesla Model 3, 0’dan 100 km/h sürata 6 saniyeden kısa bir sürede ulaşıyor. Menzil olarak da tam şarj ile 346 kilometre yol katedebiliyor. Modelin yakın elektrikli rakibi olan Chevrolet Bolt ise 321 kilometrelik menzile sahip.

Model 3’ün içinin oldukça ferah ve 5 kişinin konforlu şekilde yolculuk edebileceğini belirten Tesla, bataryaların zeminin altında olmasıyla birlikte ön koltukları daha ileride konumlandırarak arkada yaşam alanını oldukça iyileştirmiş.

Ülkemizde ise Model 3, tamamen elektrikli otomobil olduğu için %15’lik ÖTV dilimiyle satışa sunulacak. Ve rakipleri Audi A4, BMW 3 Serisi, Mercedes C Serisi otomobillerinden daha ucuz olması bekleniyor.