Soğuk havalarda motoru ısıtmak gerekir mi?

Hemen kısaca cevap verelim. EVET! Ülkemiz özellikle son bir kaç aydır oldukça soğuk günler yaşıyor. Araç kullanıcıları bu soğuk havalarda araçlarını kullanmadan önce  motorun ısınmasını beklemeli midir? İşte son günlerde  araç kullanıcılarının aklına ilk gelen bu soruyu cevaplamak istedik.

Yaygın bir görüşe göre, ki araçların kullanım klavuzlarında da böyle yazmakta, aracınızı çalıştırdıktan hemen sonra hareket ederek motoru yük altında çalıştırmak daha çabuk ısıtacaktır. Ancak bir başka görüş ise, hemen hareket etmeme ve bekleme taraftarı. Hatta bu görüşü savunanlardan bazıları birkaç dakika beklemenin soğuk motorun sıvıları ve turbo yağlanması gibi konuları üzerine dikkat çekerken diğer görüş ise motorun tamamen ısınması taraftarı.

Bize göre ise mekanik açıdan duruma baktığımızda motorunuzun tamamen ısınmasını beklemek, eğer dışarısı çok soğuk değilse pek mantıklı gelmiyor. Evet belki 1-2 dakika yeterli olabilir. Çünkü aracınız rolantideyken motorunuzun ısınma süresi yük bindiğinde ısınma süresinden daha uzun sürecektir. Özellikle soğuk havalarda modern motorların tamamen ısınmasını beklemenize gerek yok ancak çalıştırdığınız anda harekete geçmemeniz otomobiliniz için daha iyi olacaktır. Sıvıların ve yağın rölantide bir miktar ısınmasına izin vermek uzun vadede motor için daha az yıpratıcı olacaktır. Konu ile ilgili Engineering Explaines adlı youtube kanalı bilimsel veri sağlamak amacıyla bir deney yayınlamış. Soğuk haldeki motoru çalıştırıp ısınma sürecini termal kamera ile kaydeden kanal motorun nasıl ısındığını da gözler önüne sermekte.