Skoda’dan yeni SUV, Kodiak!

Uzun zamandır yeni bir SUV model üzerine çalıştığı bilinen Skoda’nın yeni D segmenti SUV modeli belli oldu. Çek üretici tarafından Kodiak ismi verilen model, kendi segmentinde Nissan X-Trail, Honda CR-V ve Renault Koleos gibi modelleri ile rekabet edecek.

2016 Skoda Kodiak, yeni nesil Volkswagen Tiguan gibi MQB platformda yükselecek. Bir nevi yeni nesil Superb’in SUV versiyonu olan Skoda Kodiak, 2016 yılının sonlarına doğru yapılacak Paris Otomobil Fuarı’nda otomobilseverler ile buluşacak.  Yeni Kodiak, geniş bir motor yelpazesine sahip; 150 hp güç üreten 1.4 litrelik TSI motor aracın giriş benzinli seçeneği. Ancak yanı sıra 180 hp ve 220 hp alternatifine sahip 2.0 litrelik TSI motorla da üretilecek. Bir başka yakıt seçeneği ise; dizel. Dizel seçeneğinde ise 150 hp ve 190 hp seçeneklerine sahip 2.0 litrelik TDI dizel motor kullanılacak. 120 hp’lik 1.6 litrelik dizel ünitenin kullanılıp kullanılmayacağı ise henüz netleşmedi. Ayrıca  Skoda Kodiak‘ta 2 litrenin altında tüketim değerine sahip bir de hibrit seçenek bulunacak.

Tahmini olarak 4.75 metrelik bir uzunuluğa ve dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olacak olan Skoda Kodiak‘ın fiyatı Avrupa’da 24 bin Euro’dan başlayacak. Daha önce açıklanan bilgilere göre araç hem 5 koltuklu hem de 7 koltuklu konfigürasyonlarda da tercih edilebilecek. Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağı ve fiyat bilgileriyle ilgili ise her hangi bir açıklama bulunmuyor.


Skoda-Kodiak01Skoda-Kodiak03 Skoda-Kodiak02