“Ruhumuz olmadan asla!” Alfa Romeo Giulietta

Alfa Romeo’nun tarihi neredeyse otomobil tarihi   ile aynıdır. Hız, tasarım kısacası mühendislik denildiğinde ilk akla gelen isimdir Alfa Romeo. Yenilenen Alfa Romeo Giulietta modeli de bunu en iyi şekilde tanımlayan bir araç. Sınıfındaki araçlara baktığımızda Giulietta’nın tasarım konusunda haklı üstünlüğü var. 17 inçlik jantları, led gündüz farlı aydınlatma sistemi ve etkileyici çizgileri ile sizi kendine doğru çeken bir araç. Kokpit alanında bir takım fonksiyon tuşlarının yeri bir önceki versiyona göre yer değiştirmiş olsa da, 5 inçlik multimedya sistemi, usb-aux girişleri, sürüş kontrol sisteminin hemen yanında konumlandırılması güzel olmuş.

Dış tasarımında başarılı vurguları iç mekanda da devam ettiren Giulietta, donanım olarak rakiplerinden hiç de geri değil. Özellikle dikkat çeken detay Alfa tarafından aracın DNA’sına inildiği şeklinde tabir edilen sürüş mod sistemi ve onun kontrol tuşları. Zaten sportif bir ruha sahip olan araçta bu detay sizi çok heyecanlandırabilir. Açıkçası Araba Gurmesi olarak bizleri kendi dünyasına hemen çekti. Dynamic, normal ve all weather adlı 3 farklı sürüş modunun ilki eğlence isteyenler için, ikincisi ekonomi bazlı sürüş isteyenler için, sonuncusu ise sürüş şartlarının zorlaşmaya başladığı zaman kullanıma sunulan bir özellik.Dynamic modda aracın tam bir canavara dönüşebiliyor. Bir başka güzellik ise vites topuzu. Son derece özgün ve başarılı bir vites tasarımı mevcut. Ve multimedya ekran; 5 inçlik dokunmatik bu ekran, yeni Giulietta modelinde standart olarak sunuluyor. Dokunmatik tepkisi gayet başarılı ve çözünürlük orta seviyede. 

Alfa Romeo Giulietta’nın dizel versiyonunda düşük beygir gücüne rağmen yüksek tork değeri dikkate değer geliyor. Rakiplerine göre ortalama seviyede boş ağırlığa sahip olan yeni alfa romeo giulietta 1.6 jtd, sahip olduğu turbo beslemeli dizel motoru ile 105 beygir ve 320 nm tork güç üretiyor. Evet yanlış duymadız, 320 tork. Peki 320 nm tork kendini nerede hissettiriyor? Düşük devir ile birlikte ara hızlanmalarda aracın toplanması hızlanıyor. 205 km/s hızı gördüğümüz Giulietta, yüksek hızlarda içeri ses alıyor diyebiliriz ancak rahatsız edici seviyede değil. Aracın süspansiyonları serte dönük ki sebebi Alfa Romeo’nun mükemmel yol tutuşundan kaynaklanıyor. Kullandığımız 6 ileri manuel şanzımanlı araçta vites atarken tatlı sert geçişler tam yerinde. Ve tabi ki direksiyon hissi her zamanki gibi mükemmel. Özetle Alfa Romeo sürmenin keyfini yaşıyorsunuz.

Otomobil takipçileri ve Giulietta kullanıcıları’nın genelde yakındıkları konu iç mekan. Eleştirilere kulak kabartıldığında haklılık payı verebiliyorsunuz. Alfa Romeo Giulietta’da yer alan bazı parçalar Fiat Linea veya Bravo modelinde de yer alıyor. Dolayısıyla araç sanki kendi sıralamasından iç mekan tasarımında ödün vermiş gibi görünüyor. Ön emniyet kemerlerinin alt kısımları dışarıda kalması, kol dayama alanının orta konsol ile bütünleşik olmaması eksilerden bazıları. İç Hacım tatmin edici ancak arka alanda diz mesafesinin azlığı ve tavan yüksekliği canınızı sıkabilir. Ancak bu aracın doğal sportif ruhundan kaynaklanıyor. Bagaj alanı 350 lt olan Giulietta ile çok keyifli yolculuklar yapabilirsiniz.

Görmüş olduğumuz bir kaç eksiğe rağmen Alfa Romeo sahibi olmak kocaman bir sportif ruhun parçası, bir ayrıcalık sahibi olmak demek.Tüm alfistilerin dediği gibi, “Ruhumuz olmadan asla!”