Rölanti nedir?

Rölanti kelimesi Fransızca kökenli bir kelime olan “Ralenti” kelimesinden geçmiştir. Anlamı ise motor çalışır halde iken aracın hareketsiz olma durumudur. İçten yanmalı motorlar çalıştırıldıklarından itibaren yakıt tüketmeye başlarlar. Bir aracın rölantide olması araçta kullanılan motor tipine ve markasına göre değişmekte olup, genelde motor devrinin 500 ila 1000 devir/dakika arasında olmasıdır. Bu devirlerin altında motor çalışırken ya tekler veya durur. Motor çalışmasına rağmen aracın hareket etmemesini sağlayan aktarma organlarıdır. Debriyaj ile vitese aldığınız araç harekete geçebilir. Bir çok araç kullanıcısı hareketsiz haldeyken daha az yakıt tüketildiğini düşünür ancak durum bundan farklıdır.

Araç çalıştırılıp motor rölantideyken motor mümkün olan en az deviri çevirir. Bu en az devirde krank milindeki dönme eylemi gerçekleşir ve pistonlar yukarı aşağı hareket eder. Bu hareket ancak bir yanma sonucu ortaya çıkabilir. Yanma durumunun  oluşması içinde yakıt gerekir. Yani sonuç itibariyle araç hareket etmese bile, rölantideyken motor yakıt tüketmeye devam eder.

Peki aracınız hareket halinde ise? Eğer ayağınız gaz pedalında değilse, basmıyorsanız, motor yine en alt devirde çalışır; enjektörlü araçlar yakıt tüketmez. Neden yakıt tüketimi olmaz çünkü pistonlar yanma sonucu değil, aracın hareketi sonucu boşta hareket eder. Hatta çoğu sürücünün yaptığı vites küçültme, motor freni yapmanızı sağlar. Yani devir artar. Motor 5000 devir/dakika yahut üstünde bile olsa yine de boşta çalışır ve yakıt tüketmez.

Yakıt tüketimi değeri motor rölantideyken, hareket olmadığı için saat bazında ölçülebilir. Elbette motor tipine, hacmine ve silindir sayısına göre, yanı sıra klimanın çalışıp çalışmadığına, ortamın sıcaklığına ve de motor sıcaklığına göre bı değer değişkenlik gösterir. Genelde motorlar rölantide iken 0.3 litre ile 2,5 litre arasında yakıt tüketirler. Bu değerler manuel şanzımanlı bir araç için geçerlidir. Otomatik şanzımanlı araçlarda vites D pozisyonunda iken tork konvertörü devereye girer. Dolayısıyla yukarıda belirttiğimiz değerler 0.3-0.5 litre / saat ekleme yapılması gerekir.  Zaten otomatik şanzımanlı araçlarda bu farkı vites konumunu D den P ye aldığınızda da fark edebilirsiniz.

Motor her açılıp kapandığında motorun içine alınan yağın kartere süzülmesi nedeniyle az da olsa yıpranır. Ama bu aşınma kısa süreli aç-kapalarda önemsenmeyecek kadar azdır. Motoru her çalıştırdığınızda ilk ateşleme sebebiyle anlık yakıt tüketimi artar. Genel olarak söylenebilir ki 15-20 saniye üzerindeki sürelerde motoru kapatmak yakıt tasarrufu sağlar. Ancak unutulmamalıdır ki ateşleme organları bu ölçüde yıpranma yaşar.

Son dönemde araçlarda kullanılan start-stop sistemi araç rölantide iken çok yakıt tükettiği için geliştirilmiş bir sistemdir. Araç durduğunu anladığı anda motoru kapatır ve herhangi bir pedal yahut direksiyon hareketi algıladığunda tekrar çalışır. Bu sistem ciddi bir yakıt tüketimi tasarrufu sağlamakta ve her geçen gün araçlarda standart bir sistem halkine gelmektedir.