Emisyon skandalında yeni isim: Renault

Geçen hafta Fransa’da bulunan şirket binalarına müfettişler tarafından baskın yapılan Renault’tan açıklamalar geliyor. Baskının emisyon değerleriyle ilgili olduğu iddia ediliyor.

Firma yetkililerinin yaptığı açıklamada Renault araçlarda kullanılan dizel motorların yapılan testlererinde hile bulunmadığı belirtildi. Konu ile ilgili yetkililerle tam işbirliği yapmaya hazır olduklarını açıklayan Renault’un hisseleri baskın haberinden sonra yüzde 20 düştü. Borsa’da değer kaybı yaşayan Renault’nun ardından Fiat Chrysler ve Peugeot da ağır kayıplar vermeye devam ediyor.

Fransız CNG sendikası tarafından yapılan açıklamada, Renault’un ülkedeki ofisleri kontrol müfettişleri tarafından basıldı.CNG yetkilisi Florent Grimaldi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Renault’nun bazı tesislerinde aramalar yapıldı. Yönetim baskının emisyon değerleriyle ilgili olup olmadığını doğrulamadı.” dedi. İçeriden alınan bilgilere göre şirkette çalışan bazı isimlerin bilgisayarlarına da el konuldu.

Renault’un ofislerine yapılan bu baskın akıllara yakın zamanda ortaya çıkan Volkswagen’in emisyon skandalını getirdi. Hatırlanacağı üzere ABD Adalet Bakanlığı ortaya çıkan skandaldan sonra Volkswagen hakkında 4.5 milyar dolarlık tazminat davası açmıştı. Konu ile ilgili Fransa Maliye Bakanlığı herhangi bir açıklama yapmadı. Fransız Enerji Bakanlığı’nda emisyon skandalı baskı ile ilgili görüş alınacak hiçbir yetkiliye ulaşılamadı. Renault’un piyasa değeri 5 milyar dolar erirken Avrupalı diğer otomobil üreticileri de borsada kötü sonuçlar almaya devam ediyor. Fiat Chrysler yüzde 10, Peugeot yüzde 8.10 değer kaybetti. Peugeot firmasının yapmış olduğu açıklamada ise kendilerine bir baskın olmadığı, araçlarına yapılan son testlerde hiçbir olumsuzlukla karşılaşılmadığını bildirdi.