Renault Amiral Gemisi: Talisman

Renault, D segmentinde yepyeni bir araç ile yoluna devam ediyor. Renault Talisman. Önceki yıllarda aynı segmentte Laguna ve Latitude modeli ile piyasada boy gösteren firma yepyeni tasarımı ve göz alıcı özellikler ile dolu olan Talisman’da segmentindeki diğer firmalar ile rekabeti oldukça kızıştıracak gibi görünüyor. Talisman’ın tasarımında ilk bakışta gözümüze çarpan yer C formlu LED gündüz farları oldu. Bu çekici hissiyatı yaratan farları büyük bir ızgara ve büyük marka logosu ile desteklemiş Renault tasarımcıları. Aracı birazcık bile olsa sportif gösterme kaygısıyla ön kaput üzerine yerleştirilmiş olan çizgiler tam yerli yerinde ve kıvamında olmuş diyebiliriz. Talisman’a yandan baktığımızda dinamik yapısını koruduğunu görüyoruz. Ön tarafta başlayan sportif yapı genel olarak D segmentinde alışıla gelen ağırbaşlı tasarım çizgilerini alçalan tavan tasarımı ile desteklemiş. Aracın önünde olduğu gibi arka kısmında da LED teknolojisinden yararlanılmış. Stopların etrafındaki ince çizgiler otomobile çok şık bir görüntü kazandırmış.

4,85 metre uzunluğa, 1,87 metre genişliğe sahip olan araç kullanıcılarına çok geniş bir iç mekan sunuyor. Aracın yüksekliği ise 1,46 metre. Renault Talisman kullanıcılarını memnun edecek bir çok özelliğe sahip. Araca yaklaşmaya başladığınızda hands free kartı sayesinde size bir karşılama düzenliyor. Gündüz farları, arka farlar ve iç tavan aydınlatması park pozisyonundan çıkıyor, zemin ışıkları devreye girerek kapı bölgesini aydınlatıyor ve sinyal lambaları yanmaya başlıyor. Kapıyı açtığınızda gösterge tablosu harekete geçiyor ve Renault-Link 2 ekranında görsel bir animasyon başlıyor ve sizi sesli olarak uyarıyor. Aynı anda multi-sense butonu da aydınlanıyor.

Talisman’ın arka koltuğuna oturduğunuzda 262 mm’ye varan diz mesafesi yeterince tatminkar. İç mekanda 25 lt’yi aşan saklama kapasitesi ile rakiplerine oldukça fark atabilecek düzeyde bir araç. Tüm modellerde standart olarak bulunan orta kol dayama gözü, EDC şanzumanlı modellerde soğutmalı seçenek ile satışa sunulmuş. Talisman’ın bagaj hacmi ise 608 litre. Eğer daha da büyük bir alana ihtiyaç duyarsanız, arka koltukları yatırdığınızda bu hacim 1022 litre oluyor. Renault tasarımcıları, Talisman’ın koltuklarını tasarlarken uçaklarda bulunan business sınıfındaki koltukları ilham almış. Dünya’da ilk kez ön koltuk arkalıklarında yarı sert, dirençli, esnek ve hafif kabuk şeklini alan Cover Carving Teknolojisi kullanılmış. Bu  koltuklar plastik modellere göre daha hafif ve arka diz mesafesine katkı sağlıyor.

Renault Talisman’da lüks eklentiler elbette bu anlattıklarımız ile bitmiyor. Üretilen tüm Talisman’larda havada aşırı nem belirlendiğinde kendiliğinden devreye giren otomatik çift bölgeli klima kontrolü bulunuyor. Sistemde kötü kokuları ve kirleticileri (toz, polen, NO2, SO2, toluen, vs) önlemek için aktif kömür filtresi mevcut. Ülkemiz’de satışa çıktığında 2 ayrı versiyon ile piyasada olacak olan aracın Touch versiyonunda yatay yerleştirilmiş dokunmatik 7 inchlik kapasitif ekran bulunurken, Icon versiyonunda ise 8.7 inchlik dikey ekran bulunacak. Bu ekranda çalışacak olan multimedya sitemi ise Renault’un yenilediği sistem R-LINK 2. Sistem aynı zamanda multi-sense özelliğine de sahip. Bu özellik sayesinde navigasyon, multimedya işlemleri, klima kumanda fonksiyonları gibi işlemler yapılabiliyor. Tüm bu işlemleri aynı zamanda direksiyonda bulunan tuşlar ile de yapabiliyorsunuz. MultiSense sistem Talisman’da bulunan teknolojik doınanımların çoğunu kontrol edebiliyor. 4Control sistemini, elektronik süspansiyonu, direksiyonu, motoru ve EDC vites kutusunu kontrol ettiği gibi sistem göstergeleri, motor sesini ve ambiyans aydınlatmasını da içinde bulunduruyor.

Talisman’ın önemli özelliklerinden biri de 4 tekerleğinin de hareketli olması. Araçta  4Control sistemi elektronik süspansiyon kontrolü ile bir araya getirilmiş. Ani ve önemli yön değişikliklerinde üstün yol tutuşu ve sürüş konforu sağlıyan bu sistem sayesinde virajlı yollarda aracın dengesinden ve çevikliğinden ödün vermeksizin direksiyonu biraz daha fazla çevirebilmeniz mümkün. Opsiyonel 4Control sistemi Talisman’da sürekli devrede bulunuyor. 50km/s’nin altındaki hızlarda Comfort modunda (Standart modda 60km/s; Sport modunda 80km/s) arka tekerlekler öndekilere göre maksimum 3,5 derecelik ters açıyla dönüyor. Bu sayede manevra kabiliyetini artırmak için dingil mesafesi kısaltılmışçasına bir his yaratılıyor. Aracın manevra kabiliyeti neredeyse A segmentindeki küçük bir otomobil ile kıyaslanabilir. Örneğin kaldırımlar arası dönüş açısı sadece 10.8 metre. Bahsedilen hız sınırlarının üstünde arka tekerlekler öndekilerle aynı yönde dönüyor. Talisman’daki elektronik süspansiyon kontrol yönetiminin en büyük özelliklerinden bir tanesi aracın elektrik sistemi (CAN, Controller Area Network) ile birlikte çalışması. Aracın dinamikleri hakkındaki bilgiler ESC (Elektronik Stabilite Kontrolü) ile paylaşılan sensörlar tarafından toplanıyor: tekerleklerin dönüş hızı, direksiyon simidi açısı, dikey ve yanal ivme, frenlere uygulanan basınç, motor torku ve sürüş yüksekliği. Renault-patentli bu mimari Multi-Sense sisteminin otomobil şasisindeki potansiyele sürekli erişimi mümkün kılıyor.

Talisman ülkemizde sadece dizel versiyonları ile satışa sunulacak. Avrupa’da ise dizelin yanı sıra iki benzinli versiyonda satışta olacak. Başlangıç modelinde 1,5 litrelik Energy dCi 110 ünitesi bulunacak olan araç, 110 hp güç, 260 Nm tork çıkışına sahip. Diğer versiyon i,se 1,6 litrelik hacime sahip tek turbolu dizel ünite. Bu ünite ise 130 hp güç ile  320 Nm tork üretiyor. Bir de bu motorun çift turbolu versiyonları bulunuyor. Çift turbolu seçeneklerde araç 160 hp güç ve 380 Nm tork üretiyor. Her iki motorunda EDC versiyonları 100 km/s’ye sırasıyla 10,8 ve 9,4  saniyede ulaşıyor. Ülkemizdeki lansmanı 1,6 litrelik dizel çift kavramalı otomatik şanzuman (EDC) olacak olan Talisman’ın 1,5 litrelik seçeneğinin ise 2016’nın ikinci yarısında yollarda olabileceği söyleniyor.

Laguna’daki satış rakamlarına Talisman ile de ulaşmayı hedefleyen Renault firması, araçtaki tüm ayrıntıları özenle hesaplamış. Türkiye satışı 2016 Şubat ayında başlayacak olan araç için fiyat belitmemiz henüz mümkün değil. Ancak ülkemizde son dönemde oldukça tercih edilen otomatik şanzuman seçeneği ile satışa çıkması bir avantaj olarak görülebilir.