Quadrifoglio Verde; 4 yapraklı Yonca

  • ALFAROMEOGiuliettaQuadrifoglioVerde-4591_3
  • quadrifoglio-verde-storia-alfaromeo
  • giulia-super-TI
  • alfa-romeo-p1-Ugo Sivocci
  • quadrifoglio-verde-ne-demek
  • enzo-ferrari-ugo-sivocci

Geçmiş dönemlerde şanlı yarış tarihi ve spor modelleriyle ününe ün katmış markalardan olan Alfa Romeo, adıyla olduğu kadar bazı sportif modellerinde kullandığı 4 yapraklı yonca figürü ile de kendinden her zaman söz ettirmiştir. Peki bu efsane nasıl ortaya çıkmıştır? Bugünkü yazımızda sizlere biraz QV efsanesini anlatmaya çalışalım istedik.

İtalyanca Quadrifoglio Verde, yani tam oarak Türkçe’ye çevirecek olursak;  Dört Yaprak Yeşil anlamına gelmektedir. Türkçe’deki 4 yapraklı yonca dediğimiz bu amblem aslında İtalyanca’da 4 yapraklı bitki veya yeşillik anlamında kullanılabilir. Kelime anlam içeriği olarak yonca bitkisini İtalyancada karşılamasa bile amblemdeki bu bitki bulması oldukça zor olan ve bulunduğu takdirde şans getirdiği inanılan 4 Yapraklı Yonca figürünün ta kendisidir. İş bu yüzdendir ki tam olarak şans getirmesi için ilk olarak Alfa Romeo yarış araçlarının üzerine uygulanmıştır.

Şimdi gelelim tarihi geçmişe. Alfa Romeo 1910 yılında kurulduktan sonra hızlı otomobiller üretme üzerine yoğunlaştı. 1920’li yıllara geldiğimizde otomobil yarışı dünyasında bilinen ve saygı duyulan bir marka halini aldı. Hatta, Ferrari markasının kurucusu Enzo Ferrari, 1919 yılında 21 yaşında küçük bir İtalyan otomobil firması olan CMN markasında yarış pilotu olarak yer alıyordu ve daha sonraları burada tanıştığı ve oldukça samimi olduğu Ugo Sivocci ile 1920 yılından itibaren Alfa Romeo’nun ilk kurduğu yarış takımının bir parçası olacaklardı.

Ve fakat Ugo Sivocci çok hızlı bir yarış pilotu olmasına rağmen bir türlü birinciliğini koruyamıyor ve yarışı lider olarak tamamlayamıyordu. Hatta yarış çevresinde hızlı olmasının yanı sıra şanssızlığı ile de ünlenmiş bir Alfa Romeo yarış pilotuydu. Yaşadığı bu şansızlığı kırmak isteyen Ugo Sivocci 1923 yılında yapılacak olan ve Sicilya-Parma arasında gerçekleşen 14. Targa Florio Yarışı’ndan hemen önce kırmızı Alfa Romeo RL aracının ön kısmına şans getirmesi için beyaz bir kare içerisine 4 yapraklı yonca figürü çizdirdi. 4 yapraklı yonca ile şansızlığın gideceğine inanan Sivocci, yaşadığı motivasyon ile 432km uzunluğundaki yarışı 7 saat 18 dakikada tamamlayarak lider olarak bitirmeyi başardı. Yani 4 yapraklı yonca şanssızlığı kırmış, işe yaramıştı.

Son katıldığı yarışı birinci olarak bitiren Ugo Sivocci artık rahatlamıştı. Aynı yıl Alfa Romeo, RL yarış aracının yerine geçecek olan P1 modelini tanıttı ve bu aracın ilk dahil olacağı yarış da ünlü İtalyan yarış pisti Monza’da gerçekleştirilecek olan İtalyan Grand Prix’iydi. Ugo Sivocci’nin pilotluğunu üsteleneceği P1’in üstüne şanş yoncası çizilmemişti ve tahminimizce Sivocci de dahil olmak üzere kimse de yoncayı umursamamıştı.Bir başka sebepte Ugo Sivocci’nşn henüz deneme turları attığı pistte bu ayrıntıyı umursamamış olmasıydı. Ancak bu denemeler sırasında acı bir olay oldu. Yaşanan bir kaza sonrası Ugo Sivocci yaşamını yitirdi. Quadrifoglio Verde’siz kalan Alfa Romeo P1 bu sefer Ugo Sivocci’nin ölümüne neden olmuştu. Bu talihsiz olaydan sonraAlfa Romeo’da herkes bu amblemin gerçekten şans getirdiğine inanmaya başladı.

Alfa Romeo tarihinde derin bir iz bırakan trajik kaza sonrasında 4 yapraklı yonca figürü Alfa Romeo’nun tüm yarış araçlarında kullanılmaya başlandı. Ancak şekli 45 derece açı ile duran beyaz kare yerine yuvarlak veya üçgen beyaz fon veya fon kullanılmadan 4 yapraklı yonca tek başına olmak üzere revize edildi. Alfa Romeo yarış araçları dışında yoncayı  ilk kez bir yol modelinde 1963 yılında Giulia TI Super modelinde kullandı. Alfa Romeo Tipo 105.16 modelinin yarışlara girebilmesi için 501 adet üretilen bu özel araç taşıdığı şanlı amblem ile Ugo Sivocci’nin anısını yaşatan ilk yol aracı olmasıyla öne çıkıyordu.

İlerleyen yıllarda Alfa Romeo Alfetta, 8C, 75 ve diğer bazı modellerde 4 yapraklı yonca kullanılmış olsa da günümüzde Alfa Romeo, sadece Ferrari kökenli bir motora sahip Giulia QV ve Stelvio QV modellerinde bu özel amblemi kullanmaktadır. Her ne kadar 1-2 yıl öncesine kadar Mito ve Giulietta modellerinde de her yeri süslememesi gereken 4 yapraklı yonca figürü kullanılmış olsa da makyajlı kasalarda bu hatadan dönülmüş ve Quadrifoglio Verde’nin (QV) bir altında yer alan Veloce kısaltması kullanılmaya başlanmıştır. Ve sonuç olarak diyebiliriz ki,  bir Alfa Romeo QV kullanmak o arış ruhunu hissetmek için yeterlidir.

İlginizi çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir