Pininfarina Hintli oluyor!

İtalya’nın ve de dünyanın ünlü otomobil tasarım şirketi Pininfarina el değiştiriyor. Hindistanlı otomobil üreticisi Mahindra‘nın Pininfarina tasarım firmasını sattın alma operasyonu sona yaklaşıyor. Son dönemlerde zorlu anlaşma şartları konusunda uzlaşmaya varamayan iki firmanın yetkililerinin aktardığı bilgiye göre Mahindra – Pininfarina görüşmeleri, İtalyan otomobil tasarım firmasının hemen hemen her konuda anlaştıklarını açıklaması ve satış antlaşmasını imzalayacağını açıklamasıyla son aşamaya geldi.

Pininfarina markasının ağırlıklı hissesi elinde bulunan İtalyan Pincar firması, Mart ayında yaptığı açıklama ile Mahindra & Mahindra şirletinin sorunlu tasarım evini satın alma isteği açıklanmıştı. Varılan anlaşmaya bakıldığında Pininfarina tasarım evinin yaklaşık 87 milyon Euro olduğu öngörülen borcunun yarısı silinecek. Ünlü otomobil tasarım evi, 2015 yılının ilk yarısı itibariyle birlikte 52.7 milyon Euro’luk toplam borç açıklamıştı. Bu demek oluyor ki firma son 11 yılın 10 yılı boyunca zarar etmiş durumda. Pininfarina’nın bu finansal zorluğa düşme nedeni ise gün geçtikçe daha fazla markanın bünyesinde tasarımcı barındırmasından kaynaklanıyor.

Otomobil dünyasında başta Ferrari olmak üzere birçok dev marka ile çalışan ve efsane olmuş modellere imza atan böyle bir tasarım evinin bu finansal duruma düşmesi rastlanılacak bir durum değil. Mahindra şirketinin alımı sonrası tasarım evinin finansal sorunlar ile boğuşmak yerine daha rahat çalışma imkanı yakalayacağı ve daha müthiş ve ilerici tasarımlara imza atacağı düşüncesi kaçınılmaz olarak belleklere yerleşiyor.