Otomobil fiyatları çıldırdı

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nda yaşanan bazı görev değişiklikleri, dolar ve euro’daki yükselişi tetikledi. Dolar kısa süre içerisinde 9.27 TL’ye kadar yükselerek defalarca rekor kırdı. Aynı şekilde Euro da bir dizi rekor yükselişi sürdürdü.

Döviz kurlarında yaşanan bu artışın sonucu olarak bazı ek tedbirlerin alınması da zorunlu oldu. Ancak şimdilik Merkez Bankası bu konuya ilişkin bir açıklama yapmış değil.

Döviz kurlarındaki yükseliş otomobil fiyatlarını çok etkiledi. Çok değil kısa bir süre öncesine kadar 370 bin TL civarında fiyata sahip olan bir otomobil 20 gün içerisinde 400 bin TL’lik fiyata kavuştu. Yani kısa sürede 30 bin TL’ye yakın bir zam geldi.

Aynı durum düşük segmentteki otomobillerde de mevcut. İyi kötü her otomobile yüzde 10 oranında zam gelmiş durumda. Eğer döviz kuru artmaya devam ederse muhtemelen zam oranı da artacaktır. Bu nedenle şu sıralar otomobil almak çok da mantıklı görünmüyor.

Elbette döviz kurlarının daha da yükselmeyeceğinin bir garantisi yok. Yani olası bir yükselişte fiyatlar daha da artacaktır. Bu da bir dizi problemi beraberinde getirecek. Yine de bekleyip göreceğiz.