Otomatik mi, manuel mi?

Evet sevgili okuyucular, anlaşılan o ki Türkiye artık manuel vitesli araçlardan vazgeçmeye başladı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre sıfır otomobil pazarında yılın 9 aylık döneminde satılan 500 bin 905 otomobilden 244 bin 475’ini, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 artışla otomatik vitesli otomobiller oluşturdu.

Geçmişte de olduğu gibi bu dönemde de otomatik vites en çok lüks otomobil sınıfında tercih edildi. Lüks otomobil sınıfında satılan 3 bin 404 aracın yüzde 99.8’i otomatik vites donanımı ile satıldı. A segmentinde 2 bin 398, ki A segmenti En küçük şehir otomobili olarak bilinir ve  bu segmenti takip eden ancak yine de küçük otomobil sınıfında yer alan B segmentinde 50 bin 498, ve aile otomobili olarak nitelendirilen C segmentinde 122 bin 552, geniş aileler için tasarlanan  D segmentinde 54 bin 38, üst sınıf kategorisindeki E segmentinde ise 11 bin 585 otomatik vitesli otomobil satıldı. Otomatik şanzımanın payı, D segmentinde yüzde 85.7, E segmentinde yüzde 73.4, A segmentinde yüzde 76 C segmentinde yüzde 47 B segmentinde yüzde 33 oldu.

Peki otomatik vites neden bu kadar tercih edilmeye başlandı. Cevabı ülkemizin trafik çilesi içinde yatmakta. “Yoğun trafikten dolayı rağbet görüyor”
Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Alp Gülan yaptığı açıklamada, Türkiye’de otomatik vitesli araçların oranının Avrupa’nın gerisinde olduğunu fakat son yıllarda değişen koşullarla bu oranın giderek arttığını söylüyor. Gülan, bu durumu; “Özellikle büyük şehirlerde yaşanan yoğun trafikten dolayı sürekli dur-kalk yapmak zorunda olan sürücüler, bu araçlara büyük rağbet gösteriyor. Bunun yanında konforu, rahatlığı ve sürüş keyfi de tercih kriterlerinde ön sırayı alıyor” diye açıklıyor.

Türk sürücülerde otomatik vitesli araçların diğerlerine göre daha çok yakıt sarfiyatı yaptığı ve daha pahalı olduğu düşüncesi mevcut ancak gelişen teknoloji ile bu araçların yakıt tüketiminde önemli iyileştirmeler gerçekleştirildi. Artık otomatik şanzımanlı araçlar da en az manueller kadar hatta yavaş yavaş daha da fazla ilgi ile karşılanıyor. Düz vitesli araçlarla olan fiyat farkının kapanmasıyla otomatik şanzımanlı araçların satış miktarının artacağı aşikar.