Orjinal jant mı yoksa replika mı?

Bazı otomobil kullanıcıları araçlarının jantlarını beğenmedikleri için değişik alternatifler ararlar. Fakat orjinal jantlar oldukça pahalı olduğu için genellikle replika veya farklı markaların jantlarına yönelirler. Replika kelimesi, orjinali ile aynı görünüme sahip ancak başka bir firma tarafından yapılan ürünler içinm kullanılan tanımlamadır.

 Özellikle geniş çap jant ve dar yanak lastik kullanmak isteyen kullanıcıları yönlendiği replika jantlar sert bir çukura girildiğinde çok daha kolay hasar görebilir kırılabilir. Aşağıdaki videoda bu konuda bir test mevcuttur.

Eğer kalitesiz ve standart dışı bir jant veya replika ile videodakine benzer bir durum yaşarsanız,
1- Aracınızın bir kısmı ya da tamamı garanti dışı kalabilir
2- Kaza sonucu kasko firması orjinal ürün kullanmadığınız için sorumluluk kabul etmeyebilir ve ödeme alamayabilirsiniz.

Ayrıca replika jantlar daha ağırdır, Daha fazla ağırlık, yakıt tüketimini arttırırken, ön takımı zorlar ve direksiyonu ağırlaştırır. Yanı sıra replika jantlarda kullanılan alüminyum alaşımın kalitesi ve üretim işçiliği daha düşük olabilir. Bu durum çukurlara sert girildiğinde daha kolay kırılmaya, tuz ve bazı kimyasalların jantı çabuk etkilemesine ve balansın sık bozulmasına neden olur.

jant2Bi kaç önemli hususu aşağıdaki gibi sıralamakta fayda var:
1- Jantın fiyatı çok ucuz ise kalitesinden şüphelenmek gerekir.
2- Uzak doğu yapımı ama özellikle çin üretimi replika jantlar mevcuttur. Taktir edersiniz ki Çin üretimi olan bir çok jant oldukça kalitesiz olmaktadır.
3- Bazı jant satıcıları ise alıcıların Çin üretiminden korkması nedeniyle ellerindeki replika jantları İtalyan malı diye satmaya çalışmaktadır. Güvendiğiniz ve referanslı yerlerden alışveriş etmenizde fayda vardır.
4- Ülkemize resmi olarak ithal edilen jantların hepsi TSE kontrolünden geçmek zorundadır. TSE standartlarında yapılan testlerin bir alt sınırı vardır. Yapılan testlerde alt sınırı geçen her hangi bir jant bu belgeyi alabilir. Replika jant alt sınırı geçse bile orjinal jant özelliklerine sahip olması zordur.

Unutmayın; kalitesi yüksek replika jantlar da mevcuttur. Ancak hiç bir zaman replika jant orjinal jantın yerini tutamaz. Yahut replika olmayan O.Z., BBS, Enkei, Konig ve Vossen gibi oldukça kaliteli, orjinalinden bile daha hafif ve sağlam jant markaları da mevcuttur. Ancak bu jantlar genelde daha pahalıdır ve orjinali ile aynı görünüme sahip olanını bulmak zordur. Ülkemizde  üretilen CMS ve Kor Metal marka jantlar mevcuttur. Bu markalar da oldukça kalitelidir ve bir çok otomobil markasına fason jant üretimi yapmaktadırlar.

Replika ya da orjinal jant kullanımı kişinin tamamen kendi bütçesiyle alakalıdır. Ancak temiz bir şekilde kullanılmış orjinal jantlar her zaman replika jantlardan daha sağlıklıdır. Kullanılmış orjinal jantın da kırık, kaynak, çatlak ve eğrilik olmayanını seçmek gerekir.

Son olarak diyebilirz ki, sağlıklı araç kullanımı için orjinali tercih etmeniz iyi olur.

İlginizi çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir