Opel artık Peugeot-Citroen (PSA) Grubu’nun oldu

Otomotiv dünyasında gün geçmiyorki markalar el değiştirmesin. İşte bu el değiştirme en son olarak Opel markasında gerçekleşti. Amerikan GM’in zarardaki Alman Opel markasını Fransız PSA (Peugeot-Citroen) Grubu’na satmasıyla PSA piayasadaki elini biraz daha güçlendirmiş oldu.
Yapılan anlaşmanın sonucu PSAYı Avrupa’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi pozisyonuna taşıdı.  %17 pazar payı ile VW’den sonra Avrupa’nın en büyük üreticisi konumuna gelen PSA, ayrıca Opel’in İngiltere kolu olan Vauxhall da kendi bünyesine kattı. Yetkili ağızların belirttiğine göre, GM’in Opel nedeniyle 2000 yılından beri 15 milyar Dolar zarar ettiği ve 10 milyar Dolar civarındaki fon açığının da PSA tarafından satın alma sonucunda üstlenilmesi bekleniyor. Bu arada Opel ve Vauxhall’ın tüm fabrikalarına 1.3 Milyar Euro ödemeyi kabul eden PSA ayrıca markanın finans birimi için de 900 Milyon Euro ödeme yapacak. Kısacası PSA bu satın alma için 2.2 Milyar Euro’yu GM Grubu’na ödeyecekken Opel’in tüm borçlarını da üstlenmiş bulunuyor.
Yapılan anlaşmanın en öemli ayrıntılarından biri PSA’nın Çin pazarına Opel markası ile giremeyecek olması. Zaten Çin pazarında oldukça aktif olan PSA, pazardaki Citroen markası ile başarılı bir satış grafiğine sahip. Opel’in öncesinde zaten Güney ve Kuzey Amerika pazarında çok aktif bir satış potansiyeli barındırmıyordu. Dolayısıyla esas olarak Avrupa için üretilen bir marka haline gelmesi kaçınılmaz gibi görünüyor. Sonuç olarak Opel küresel bir marka olmaktan oldukça uzaklaşacak. Fakat Opel’in PSA’ya satışı sonrasında Chevrolet tekrar Avrupa’ya geri dönüş yapabilir. Avrupa’ya uygun motor seçeneklerini dev SUV modellerinde bile kullanmaya başlayan Chevrolet uzun zamandır bunun için hazırlık yapıyormuş gibi görünüyor.
Bu arada PSA, GM’e ödenecek olan 2.2 milyar Euro’luk bedelin yaklaşık 1.7 milyar Euro’sunu 2026 yılına kadar çeşitli fabrika kapatmalar, ortak teknoloji ve parça paylaşımları ile karşılamayı hedefliyor. Hangi fabrikaların kapatılacağı henüz açıklanmadı ancak bazı kaynaklar Almanya’daki fabrikalara dokunulmayacağını belirtiyor. Bu da anlaşma öncesi Alman Hükümeti’nin olaya müdahil olduğunu doğrular nitelikte bir bilgi olmasıyla öne çıkıyor diye düşünüyoruz. Gelişmeleri merakla bekliyor olacağız.