Otomotiv Gazetecileri Derneği Türkiye’de Yılın otomobilini Seçiyor!

Otomotiv konusunda uzman gazetecilerden oluşan OGD (Otomotiv Gazetecileri Derneği), “Türkiye’de Yılın Otomobili”ni (TYO) belirliyor.

OGD’nin düzenlemiş olduğu bu  ilk yarışmaya, Ocak 2015 – Mart 2016 tarihleri arasında satışa sunulmuş olan ve  “tamamen yeni” modeller katılabiliyor. Yarışma iki aşamalı seçim siteminde yürümekte olup, birinci seçilen otomobil, 2016 Nisan ayında düzenlenecek gala gecesinde kamuoyuna açıklanacak.

Türkiye’de Yılın Otomobili seçimleri iki aşamadan oluşacak. Öncelikle Mart ayında yapılacak ilk oylama ile her jüri üyesi finale kalacak 7 finalist için favori otomobillerini önerecek. İlk oylama sonunda jüri üyeleri tarafından en fazla önerilen ilk 7 otomobil finalde yarışacak.  Final aşamasında ise her jüri üyesi sahip olduğu 250 puanı adaylar arasında dağıtacak. Her üye bir otomobile bir kez olmak üzere en fazla 100 puan verebilecek. En fazla puan alan araç, Türkiye’de Yılın Otomobili seçilecek. İlk kez düzenlenecek olan bu yarışmada birinci seçilen marka, Yılın Otomobili logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabilecek.

OGD’nin belirlemiş olduğu jüri üyeleri seçim yaparken; tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı değerlerine göre karar verecek.

Aday otomobiller 25 Mart 2016 tarihinde İntercity İstanbul Park’ta yapılacak test organizasyonunda, güvenlik ve teknik açıdan önemli bir sınavdan da geçirilecek. Bu organizasyon için İstanbul Park’ın teknolojik alt yapısı ve profesyonel organizasyon ekibinden de yararlanılacak.