Mütevazi sedan: Mitsubishi Attrage 1.2 CVT Intense

Ülkemizde genel kullanıcı tarafından pek önemsenmeyen tasarım ayrıntılarının yerine, çokca önemsenen sağlamlık ve yakıt tüketimi özellikleriyle beklenenleri fazlasıyla karşılayan Mitsubishi Attrage 1.2 CVT Intense bugünkü yazımızın konusu. Performans beklentisi içinde olmayan ancak sağlamlık ve az yakıt tüketimini önemseyenler için biçilmiş kaftan olan Mitsubishi Attrage 1.2 CVT Intense; 1.2 litre büyüklüğünde benzinli bir üniteye sahip. Güç aktarma organı olarak otomatik şanzıman tercih edilen aracın motoru oldukça sessiz bir yapıya sahip. 80 hp güç üreten motorun maksimum tork değeri ise 106 Nm.  174 km/s maksimum hızı olan Attrage,  ekonomi ve konfor odaklı bir otomobil.

Japon mühendislerin düşük yakıt tüketimi ve sağlamlığı göz önünde bulundurarak hazırladıkları Attrage, fabrika verilerine göre şehir içi  5.6 litre yakıt tüketirken, şehir dışında ise bu rakam 4.4 litrelere kadar iniyor. Araçta bulunan B vitesi herkesin merak ettiği bir konu. B vitesi motor frenini kullanmak için ve çok dik yokuşlarda inip ve çıkmak için kullanılıyor.

Mitsubishi Attrage‘da günümüz araçlarında görmeye aşina olduğumuz anahtarsız giriş sistemi ve çalıştırma, yağmur ve far sensörü, kumandalı aynalar, deri direksiyon ve vites, alüminyum alaşımlı jantlar gibi özellikler standart olarak bulunmakta. Attrage’da bunlara ek olarak; EBD destekli ABS ve BA fren destek sistemi, ASTC aktif denge kontrolü ve kaymayı önleyici çekiş sistemi, 6 hava yastığı ayrıcalıkları da standart olarak sunuluyor. Attrage’ın 1,2 Intense MT ve CVT modelleri mevcut. B segmentindeki Attrage, ülkemiz açısından önemli bir nokta olan vergi problemini de en aza indirgeyen bir otomobil. Yıllık vergisi sadece 537 TL.  Mitsubishi Attrage 1.2 CVT Intense vergisinin ve bakım masraflarının düşük olması ve motorunun problem çıkartmamasıyla tercih edilebilecek bir aile aracı.

Diğer yandan tüm bu güzel özelliklerine rağmen konfor açısından Attrage sınıfta kalıyor. Koltuklarının rahatsızlığı en önemli noktalardan biri. Uzun sürüşlerde bu daha çok hissediliyor. Ayrıca süspansiyonlarının çokta iyi olmaması bir başka açık denilebilir. Güvenlik açısından; dünyaca ünlü yapılan testlerde düşük puanlar alan Mitsubishi Attrage 1.2 CVT Intense’in perde hava yastığı bile bulunmasına rağmen kullanıcıları tarafından yapılan yorumlar da araca fazla güvenmememiz gerektiği sonucunu çıkartıyor. Arkadaki diz mesafesi oldukça iyi ve rahat oturulabiliyor ayrıca 450 lt büyüklüğünde ki bagajı ile bolca eşya taşıma imkanı sunuyor. Hali hazırda 48.868 TL’den satışta olan araç, sorunsuz ve düşük vergili araç arayanların tercih edebilecekleri bir otomobil.