Geleceğin otomobili, Mercedes Benz f105

Mercedes firmasının geleceğe yönelik hazırladığı konsept otomobili Mercedes Benz f105 San Francisco sokaklarında görücüye çıktı. En iyi tahminle 2017 yılının sonlarına doğru öncelikle ABD caddelerinde yol almaya başlayacak olan model için söylenebilecek en önemli nokta tam anlamıyla füturustik olması.  Aracın şoförsüz kendiliğinden yol alabilen bir araç olması da en önemli özelliği. İlk olarak uluslararası elektirik-elektronik fuarında görücüye çıkan araçda iki farklı renk seçeneği mevcut. Bu renk seçenekleri aracın nasıl kullanıldığı ile bağlantılı olarak yer değiştiriyor. Otomatik sürücü pozisyonunda mavi, manuel sürüş pozisyonunda beyaz renk kullanılıyor. Böylece dışarıdan baktığınızda arabanın sürücülü yahut sürücüsüz olarak hareket ettiğini anlayabiliyorsunuz.

f105 gücünü hidrojen yakıt hücreli elektrik motorundan alıyor. Bu motor hidrojen yakıtla 1100 km gitme kapasitesine sahip. Aracın arkasında yer alan 2 adet elektrikli motor, 134 beygir ve 398 Nm tork üretebiliyor. 0-100 km’ye 6.7 saniye gibi bir sürede çıkıyor ve 5.4 kiloluk bir motora sahip olan araç, 100 km’de 0,6 kg hidrojen tüketiyor. Peki hız yapabiliyor mu diye soranlara ise cevap; çıkabileceği en yüksek hız ise saatte 200 km.

Arabanın bir başka özelliği ise hiç ayna bulunmaması. Çünkü aracın her yanında sensörler mevcut. İç tasarımına baktığımızda bir ev konforu ile karşılaşıyoruz. Ters açılan kapılar ile araç içine giriş oldukça büyük. İçeride bulunan koltuklar istenildiği taktirde karşılıklı olarak konumlandırılabiliyor. Bu konumlandırma otomatik pilot ile hareket eden araçta rahatlıkla sohber edip yolculuk yapabilme imkanını sunuyor.

Tüm dünyada petrol yakıta dayalı ürünler yerine daha verimli olacak ve çevreyi daha az kirletecek araçlar hazırlamaya başlayan üreticiler, hazırlamış oldukları konsept araçlar ile hepimizi şaşırtmaya devam ediyor.