Maserati Levante ile buluşma gerçekleşti

Ünlü İtalyan markası Maserati‘nin bugüne değin bir SUV modeli bulunmuyordu. Ancak değişen ticari şartlar bir çok markada olduğu gibi Maserati’nin de değişik modeller üretilmesine sebep oldu. İşte bu şartlarda üretilen yeni 4 kapılı Maserati Levante ön tanıtımı ile otomobilseverler ile buluştu. Lansmanın gerçekleşeceği güne kadar otomobilseverler ile buluşacak olan modelin adı Kubang olarak biliniyordu. Levante adını ise halihazırda testi devam eden yerden yükselitilmiş crossover-sedan görünümlü bir modele verileceği düşünülmüştü. Ancak beklenenin aksine yeni tanıtılan modelin adı Levante olarak açıklandı.

Levante’ye önden baktığımızda 4 kapılı Maserati Ghibli modeline oldukça benziyor. Hatta panjur tasarımı hemen hemen aynı. Ufak tefek farklılıklar tampon ve aydınlatma bölümünde göze çarpıyor. Aracın dışından bakıldığında arka ve yan çizgilerde benzerlikler bulunsa da, bu benzerlikler ön taraftaki kadar değil. Levante’nin içinin ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Çünkü resmi bir kokpit tanıtımı henüz yapılmadı. Ancak internete sızan bazı fotoğraflardan yine Ghibli modeli ile benzer olacağı anlaşılıyor. Tabi Maserati’nin kaçınılmaz lükslerinden olan deri kaplamalar kokpit tasarımında dikkat çeken bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor.

Gelelim kaputun altına. Kullanılacak motorlar Maserati Ghibli modeli ile birebir aynı olacak. Aktarma organı olarak 8 ileri otomatik bir şanzıman tercih edilecek. Levante 350 modelinde 3.0 V6 turbo-benzinli bir motor kullanılacak. Bu ünite 330hp güç 500Nm tork üretmekte ve 0-100km’ye 6.3sn’de çıkıyor. Bu motor ile araç 243km/saat kadar çıkabiliyor. Levante 430 modelinde ise 3.0 V6 turbo-benzinli ünite
kullanılıyor. Bu motor, 410hp güç ve  550Nm tork üretiyor. 0-100km arasını 5.2sn’de tırmanan araç 264km/saat ‘ye ulaşabiliyor. Maserati ayrıca bu modelde de dizel bir üniteyi de seçenekler arasına eklemiş. Levante Diesel modeli, 3.0 V6 turbo-dizel bir üniteye sahip. 275hp güç ve 600Nm tork üreten ünite, 0’dan 100km’ye 6.9sn’de çıkıyor ve maksimum 230km/saat hızla yol alabiliyor.

Bizlerin tahminine göre muhtemel rakipleri olan, Porsche Cayenne, Audi Q7, BMW X5 ve X6, Mercedes GLE, Jeep Grand Cherokee, Volvo XC90, Range Rover Sport modelleri arasında kendine has tarzıyla yerini bulabilecek olan bir SUV. Türkiye yollarında görmek için sabırsızlanıyoruz.

Maserati-Levante02Maserati-Levante04Maserati-Levante06Maserati-Levante03Maserati-Levante05