Makyajlı Ford Mustang görücüye çıktı

Ford’un otomobil dünyasının efsane ismi olan coupe modeli Mustang 2017’ye kapsamlı bir makyaj ile merhaba dedi. Aracın hem dışında hem içinde kapsamlı değişiklikler göze çarpıyor. Gerçi bir önceki kasada bu kadar makyaj gerektiren herhangi bir detay bulunmamasınarağmen Ford bu değişiklikleri gerekli görmüş olmalı.

Son yapılan işlemlerle Mustang’de ön tasarımın çizgileri tamamen değişmiş. İlk göze çarpan detay far tasarımının tamamen değişmesi. Dolaylısıyla bu değişikliğe bağlı olarak da yan çamurluklar yenilenmek durumunda kalmış. Yanı sıra motor kaputu da yeni bir parça olarak imal edilmeye başlanmış. Bunlara ek olarak hava giriş yarıkları eklenmiş ve üzerinde bulunan şişiklik de bir miktar azaltılmış. Tüm bu ön tasarım değişikliklerine ö tampondaki farklılaşma da eklenmiş. Sonuç olarak bir önceki model ile hiç bir bağlantısı kalmamış.

Aracın önden görünüşünün bu denli değişmesi, özellikle içeri doğru bariz şekilde gömük duran ön farlar ve daha keskin hatlar, Mustang’de daha sinirli bir bakışın ortaya çıkmasını sağlamış. Sonuç olarak diyebiliriz ki Mustang, makyajdan öte açık bir şekilde yenilenmiş.

Ford Mustang 2017 arka tasarımında ise ön tasarımın aksine bir önceki modele göre benzer noktalar daha fazla. Ancak dikkatlice incelendiğinde yapılan değişiklikler açık bir şekilde görülebiliyor. Hem arka tampon ve egzoz uçları, hem GT yazısının bulunduğu siyah bölgede bariz farklar söz konusu. Bunlara ek olarak stop tasarımında da değişiklik var. GT tasarıma eklenen arka spoiler araca daha da sportif bir hava katacağı düşüncesiyle eklenmiş gibi duruyor.

Gelelim Mustang’in iç tasarımına.Aracın iç kısmında eskiye oranla pek bir tasarım farkı bulunmuyor. Tamamen dijital olarak planlanan gösterge paneli 12inch bir ekrandan oluşuyor. Geleneksel çizgilere bağlı kalmaya çalışılan ve sevenlerinin de böyle benimsediği Mustang’de bu denli bir değişiklik açıkçası bizim de ilgimizi çekmedi diyebiliriz. Yeni modelde  çarpışma öncesi uyarı, yaya tespit, mesafe uyarı ve şerit uyarı gibi pasif güvenlik sistemleri ise dikkat çeken özellikler arasında yer alıyor.

Yeni Ford Mustang’de tüm motor seçeneklerinde kullanılmaya başlanan ve 6 ileri Tork konvertörlü otomatik şanzımanın yerine geçen 10 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman aracın performans ve yakıt tüketimi değerlerini ciddi şekilde etkileyecekken, 2.3lt 4 silindirli turbo-benzin motorun gücü değişmese de artık daha fazla tork üreteceği açıklandı. Yanı sıra Mustang’de özlenen 5.0lt V8 atmosferik motor, direkt enjeksiyon sistemine kavuştu ve bu sayede hem gücünün hem de torkunun daha iyi olduğu belirtiliyor. Her iki motor seçeneğinin de teknik ve performans verileri henüz açıklanmamış olsa da 2.3lt 4 silindir ve 5.0lt V8 seçenekleri arasında yer alan 3.7lt V6 motorun artık sunulmuyor olması gerçekten de şaşırtıcı. Ford yetkilileri bu durumun 3.7lt V6 motora olan düşük talep nedeniyle gerçekleştiğini açıkladı. Kısacası aradaki fiyat farkı ve performans değerleri göz önüne alınınca müşteriler açık bir şekilde diğer 2 motora kaymışlar.

Aracın motor ve şanzıman seçeneklerinde gerçekleşen değişikliklere, bir de süspansiyon sisteminde gerçekleşen yenilikler eşlik ediyor. Yeni amortisörler ve arkada çapraz bağlı süspansiyon sistemi ile önde yer alan yeni stabilizör çubuğu sayesinde yol tutuş özelliklerinin mevcut modele göre önemli oranda arttığı belirtiliyor. V8 motor seçeneğinde sunulan ve motor sesinin ayarlanabildiği Aktif valf sisteminin 2.3lt 4 silindir motor için sunulmaması, 5.0lt V8 motora sahip gerçek bir  Amerikan ikonu için gerekli mi, ayrı bir tarışma konusu olarak aklımızın bir köşesinde yer aldı.