Efsanenin sonu! Land Rover Defender

Land Rover Defender… Bugüne kadar üretilmiş en ikonik araçlardan birisi. Defender öncesinde üretilen Seri 1, Seri 2 ve Seri 3 en çok bilinen araçlardır. Tüm bu modeller 1948-2016 yılları arasında 2 milyon adedin üstüne bir rakamla sürücüler ile buluştu. Ancak artık üretimi 29 Ocak 2016 itibariyle artık sona erdi. Ve firma yetkililerinin verdiği bilgiye göre Solihull/İngiltere fabrikası, 2017 yılında piyasaya sürülmesi düşünülen yepyeni model için yenilenmeye başladı.

1948 yılında modelin ilk versiyonu olan Seri 1 ile sürücülerle buluşan efsane, önceleri daima lüks otomobiller üreten Rover tarafından üretildi. Aslında araç meşhur Willys MB adlı modelden esinlenerek üretilmişti. Willys MB 2. Dünya Savaşı sırasında yoğun olarak kullanılmış bugün bile ikonik olarak adlandırılan ve o savaşı kazandıran bir araçtı. Üretilen Land Rover Defender aslında bir tarım alanında kullanılacak bir araç olarak tasarlanmıştı.

Rover baş tasarımcısı Maurice Wilks, Land Rover Defender’ı tasarlamadan önce kendi çiftliğinde 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bir Willys MB modeli kullanıyordu. Wilks Willys MB’nin arazi performansını da çok beğeniyordu. Ama kafasında Willys’den daha büyük ve kapsamlı bir araç tasarlama düşüncesi vardı. Tasarlanan ilk model prototip bir modeldi ve ortadan direksiyonluydu. Şasisi Willys MB şasisi üzerine inşa edilmişti. Motoru ve şanzımanı ise Rover P3 binek araçtan alınmaydı. Aracı tasarlarken özellikle gövdesinde çelikten tasarruf sağlayabilmek için aluminyum ve magnezyum karışımı bir alaşım metal kullanılmıştı. Yapılan testlerin sonunda aracın yetenekli olduğuna karar verdiler ama o traktörümsü görüntüsünden kurtulması gerekiyordu. Ve almış oldukları bu karar doğrultusunda yol koşullarına daha uygun olan Willys’e benzeyen bir model oluşturuldu. Sonunda Willys MB’den daha kısa, daha geniş ve ağır olan bir araç ortaya çıktı. Ama üretilen bu araç daha hızlı ve traktörlerdeki gibi PTO (Power Take Off – Yavru Şanzıman) özelliğine sahipti. Yavru şanzıman (PTO) aracın şanzımanından ek bir çıkış ile tahrik almak için kullanılan bir donanım ve bu sayede çeşitli mekanizma ve aletler bu araca traktörlerdeki gibi takılarak kullanılabiliyordu.

Land Rover Seri 1 ile 1948 yılında başlayan üretim tam 68 yıl sürdü. En son Defender fabrikadan çıktığında tarihler 2016’yı gösteriyordu. En son üretilen bu Defender’a ilk üretilen modelle aynı adı verdiler; HUE 166.  Land Rover Defender üretilen tüm modelleri ile yıllar boyunca iş için, askeri ve devlet kurumları için yahut bireysel arazi kullanımları için en vazgeçilmez modellerden birisi oldu. Defender yıllar boyuncada vazgeçilmez klasiklerden birisi olmaya devam edecektir.

Ülkemizde ise Otokar markası altında üretildi. Genellikle askeri kullanım için üretilen modellerin, üretiminin durdurulması söz konusu değil. Bir çok devlet kurumunda da 4×4 araç olarak hizmet vermeye devam ediyor. Yanı sıra 15 ayrı ülkeye ihraç edilen Defender, Otokar sayesinde küçük bir nefes ile yaşamayı başarabilecek mi? Siz ne dersiniz?