Klasik Otomobil Tutkusu!

Ülkemizde 90’lı yıllardan itibaren gelişen klasik otomobil tutkusu ile birlikte bir klasik otomobil kültürü gelişmeye başladı. Önceleri sadece İstanbul’da bulunan klasik otomobil klulüplerinin yanında, zaman içinde diğer illerde de klasik otomobil tutkunlarının oluşturduğu kulüpler ortaya çıktı. Tabi bunların yanı sıra klasik otomobil müzeleri de çoğalmaya başladı. En önemli gelişmelerden birisi ise Antika Otomobil Federasyonu’nun (www.antikaoto.org) kurulması oldu. Bu sayede hali hazırda 12 adet klasik otomobil kulübün üye olduğu geniş bir topluluk ortaya çıktı. Bu kulüplerin listesini yazımızın en altında görebilirsiniz. İlk bakışta klasik otomobil tutkusu çok marjinal aynı zamanda elit ve de pahalı bir tutku gibi görülebilir. Ancak bir çok otomobilsever artık özewllikle haftasonları keyifle kullanabileceği klasik bir oto sahibi olmayı amaçlıyor. Elbette bir klasik sahibi olmak ile koleksiyon sahibi olmak arasında hem zaman hem emek hem de maddi açıdan büyük farklar bulunuyor. Ancak bir tane klasik araç satın alırken de veya çoklu koleksiyon hedeflerken de çeşitli kriterlere dikkat etmek gerekiyor. İşte bugünkü yazımızın konusu da bu kriterleri içeriyor.

1. Öncelikle almak istediğiniz aracı bütçenize bağlı olarak ülkemiz imkanlarını daha sonra da yurt dışı imkanlarını iyi araştırın. Restorasyon işi yapılacak ise yedek parça, araç mekanik, karoser ve elektrik ustaları olanakları iyi hesaplanmalı ve bu konuda sabırlı, derinlemesine araştırma yapılmalı. Ülkemizde çoğu araç, işin ehli olmayan kimseler elinde harap olarak hurdaya ayrılmakta yahut klasik otomobil çerçevesinde değerlendirilemeyecek duruma getirilmektedir.

2. Almaya karar verdiğiniz aracı bulduktan sonra işin evrak kısmını iyi incelemeniz gerekiyor. Aracın ruhsatında bulunan motor ve şase numaralarını mutlaka kontrol edin. Bu numaraların ruhsattakiler ile tutarlı olması gerekiyor. Son dönemlerde ithal edilen klasik araçların bazılarında şase numarası görülmüyor, silinmiş yahut kaybolmuş olabiliyor. Yahut gözle rahatlıkla göremediğiniz bir yerinde olabiliyor. Keza motor numarası da silinmiş olabiliyor. Bu tip numaraların olmadığı, yada tutarlı olmadığı durumlarda aracın devir tesliminde zorluklar yaşayabilirsiniz.

3. Bulduğunuz aracın yeni bir “temiz kağıdı” olduğunu kontrol edin. Eğer aracınızda eski tarihli bir “temiz kağıdı” var ise mutlaka trafik-tescil şube müdürlüğünden kontrol ettirin. Üzerinde vergi borcu, haciz gibi işlemler olup olmadığına baktırın. Ayrıca araç muayenesinin olup olmadığı, muayene geçmiş ise ne kadar geçtiği ve bunun ne kadara mal olacağını iyi hesaplayın.

4. Aracı satan kişinin ve yahut aracın eski sahiplerinin araç ile ilgili elinde bulunan tüm dökümantasyonu isteyin. Bunlar aracın servis belgeleri, hangi işlemlerin yapıldığına dair listeler ve faturalar olabilir.

5. Aracı satan kişinin “Araç full restore edildi, motoru yapıldı, servis tarihçesi mevcut.” gibi söylemlerini, dökümanlar ile desteklemesini isteyin.

6. Anahtarları mutlaka kontrol edin. Kilitleme ve açma, marş gibi işlemleri doğru yerine getirdiğinden emin olun. Yedekleri var ise mutlaka isteyin.

7. İlk şıkta belirttiğimiz gibi, numaraları tutmayan, temiz kağıdı olmayan araçlardan mutlaka uzak durun. Bu tip araçlarda böylesine dertlerden dolayı araçtan soğuyabilirsiniz.

8. Araca ilk kez çalıştırdıktan 1-2 dakika sonra motoru bir kaç kez devirlendirip, egsozdan aşırı duman gelip gelmediğini kontrol edin.

9. Araç hem soğukken, hem de sıcakken motordan beklenmedik bir tıkırtı gelip gelmediğini mutlaka dinleyin. Dengesiz bir çalışma var ise sebeplerini öğrenmeye çalışın.

10. Sıradan bir Amerikan otomobilinde bir “sandık” yani takılmaya hazır motorun işçilikler ve sarf mazleme hariç en az 7-8 bin lira olduğunu, yarım motor yaptırma denilen işlemin en az 5 bin lira olduğunu mutlaka aklınızın bir köşesine yazın. Biraz daha ender rastlanan bir otomobillerde ise bu rakamın 3-4 kat artabileceğini unutmayın. Aracı alırken fiyatlandırma konusunda buna mutlaka dikkat edin.

11. Test yapın. Aracı kontrol etmeye gittiğinizde eğer araç sahibi izin verirse mutlaka kendiniz bir test sürüşü yapın, eğer izin vermiyorsa araç sahibinin sürüş yapmasını isteyin, sürüş esnasında biraz önce bahsettiğimiz motor sesleri ve yürüyen aksamla ilgili seslere, elektirikli aksamlara dikkat edin.

12. Test yaparken trafiğe kapalı alanlarda test yapmayı tercih edin. Bu hem sigortasız  ve teknik muayenesi olmayan araçları test etmek için uygun bir ortam oluşturur hem de testinizi rahatlıkla yapmanızı sağlar.

13. Test sırasında aracın ivmelenmesine ve belirlenen süratlere varmasına dikkat edin. Özellikle otomatik şanzımanlı araçlarda vites geçişlerinin sarsıntılı olup olmadığını ve şanzıman seslerine kulak verin. Uygun olmayan sesler ve geçiş standartalrın bozuk olması yüklü tamir parasının cebinizde çıkmasına sebep olabilir.

14 Kardan mili, difransiyel ve şanzımandan gelen sesleri dinleyin. Gereksiz vibrasyon ve seslerin kaynağını anlamaya çalışın.

15. Direksiyon hareketlerini, özellikle boşluk olup olmadığını kontrol edin.

16. Frenleri kontrol edin. Elbette yeni dönem araçlar kadar performanslı sonuçlar alamayacaksınız ancak aşırı sapmalar var mı diye mutlaka gözden geçirin.

17. Hız, yakıt ve devir göstergesi gibi ana göstergeleri, benzin göstergeleri ve diğer göstergelerin çalışıp çalışmadığını gözden geçirin.

18. Isı, yağ basıncı, akü seviyesi gibi göstergeler var ise mutlaka bunların testini araç soğukken ve ısındıktan sonra kontrol edin.

19. Aydınlatma bölümü: Farlar, kısa ve uzun hüzme. Kuyruk lambalar, fren lambaları, geri vites lambası, palaka aydınlatma, park devreleri, varsa flaşörler, iç gösterge ışıkları, iç ikaz lambaları, kabin aydınlatma ve diğerleri olmak üzere tüm aydınlatma donanımını kontrol edin.

20. Otomobili incelerken, dış aksam iyice kontrol edilmelidir. Gövdede, tamponda, nikelaj bağlantı noktalarında ve cam birleşim noktalarında kabarma, paslanma, çürüme olup olmadığını dikkatle inceleyin. Tamir ve doğrultma izlerine bakın.

21. Lastiklerde dengesiz aşınma var mı kontrol edin. Bu aracın yürüyen aksamının sorunlu olup olmadığını anlayabileceğiniz kontrol noktalarından biridir.

22. Boya ölçeriniz var ise boyayı kontrol edin. Eğer yok ise basit bir mıknatıs ile araç üzerinde macunlu bölge var mı tespit edebilirsiniz.

23. Boyanın solmuş yahut yıpranmış olup olmadığına bakın. Çok parlatılmış otomobillerde bu konuda daha dikkatli olun.

24. En zor tamir edilen grubun nikelajlı grup olduğunu unutmayın. Bu aksesuarların tam ve kabul edilebilir derecede iyi olup olmadığına bakın.

25. Kapıları, kaput ve bagajı açıp kapayarak esneme, sallanma var mı kontrol edin, seslerini dikkatle dinleyin.

26. Otomobilin tüm panellerinin aralıkları tutarlı olmalıdır. Panel aralıkları tutarlı olmayan bir aracın kaza geçmişini anlayabilirsiniz.

27. Tüm camlara dikkat edin. Çatlak, kötü tamir ve aşırı çizilme sorunu olabilir. Belirtmek isteriz ki cam bu tip araçlarda en zor bulunan parçalardan biridir.

28. Aynaları ve dış aksesuarları gözden geçirin. Far, sinyal ve stop lambaların yerinde olduğundan, kırık, çatlak olmadığından emin olun.

29. Otomobili olduğu yerde bir kaç kez sallayarak amortisör salınım hareketini anlamaya çalışın. Sağlıklı bir süspansiyon sessiz (gıcırtısız), sizin elle yarattığınız salınımı derhal kesen bir sistemdir.

30. Lastikleri kontrol edin. Lastik boyutlarının aynı olması, boyut ve desen standardı, lastik ömürleri, stepnenin tutarlılığı önemlidir. Ayrıca kriko ve avadanlık mevcut mu, bagajda pas ve çürük var mı kontrol edin.

31. İç aksamda, emniyet kemerleri var ise çalışıyor mu? Yoksa ne tip bir uygulama yapılabilir gözden geçirin.

32. Radyo vs. nin çalışıp çalışmadığına bakın.

33. Kalorifer, havalandırma varsa klimanın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

34. Saat, korna, çakmak vb. gözden geçirin.

35. Torpido gözü sağlam mı? Dengeli mi, kilidi çalışıyor mu? Göğüslük üzerinde çatlak, çzik, kesik var mı?

36. Direksiyon kilidi çalışıyor mu? Bagaj veya yakıt deposu içeriden açılıyorsa fonksiyonun işlevsel olup olmadığına bakın.

37. Kapı açma mekanizmalarını, cam mekanizmalarını kontrol edin.

38. İç aksesuar, kontrol düğme ve anahtarları, kalorifer vb. ayar kolları gibi ufak tefek ve bulunamayacak parçaların tamam olduğunu, halı paspaslar, kapı iç kaplamaları, tavan kaplaması, güneşliklerin sağlam çalışıp çalışmadığını, yahut bunların elden geçtiğinde doğru çalışıp çalışmayacaklarını kontrol edin.

39. Taban halısını kaldırarak, tabanda çürüme olup olmadığına bakın.

40. Döşemeleri kontrol edin. Sökük, yırtık, çatlak varsa tespit edin. Maliyetini iyi hesaplayın. Üstü açılır otomobillerde, tenteyi, yuvasını, mekanizmasını çok dikkatle kontrol edin. Tente düzgün açılıp kapanıyor mu, açıldığında tente gizleme kaplaması mevcutmu kontrol edin.

41 Ve gelelim motor kısmına. Kaputu açtığınızda; yağ kaçakları var mı öncelikle buna bakın. Hava filtresine bakın. Özellikle üzerinde yağ var mı yok mu kontrol edin. Su ve yağ seviyelerine bakın. Ayrıca berraklıklarınave parlaklıklarına dikkat edin. Kayış ve zincirleri elle kontrol edin. En son değişim servis tarihlerini öğrenin. Hortumları elle ve gözle kontrol edin. Çatlak, delik, deformasyon var mı bakın. Kablolara dikkat edin. Motor ve şanzıman kulak ve takozlarını kontrol edin. Yakıt ve su pompalarına bakın. Radyatör kapağını sıcak ve soğuk izleyerek basınç kontrolü yapın. Aküyü kontrol edin.

Ve karar aşamasına geldiğinizde, bütçeniz ne kadar? Belirlediğiniz otomobil ile ne kadar artı-eksi fark var? Fiyatı piyasa geneline uygun mu? Belirlemiş olduğunuz eksikler, tamiratlar için adam, zaman ve maddi olanaklarınız var mı? Otomobili tamamen yaptırıp bindiğinizde yıllık kontrol ve servis masraflartını karşılayabilecek bütçeye sahip misiniz? Trafik sigortası ne kadar tutar? Az kullanacağınız bir otomobil olduğu için kapalı bir otoparkta tutabilecek misisniz? Uzun süre otomobili nasıl koruyacaksınız? Tüm bu soruların cevabını olumlu verebiliyorsanız, aracınızın çevresinde şöyle bir gezinip, dikkatle bakın. İstediğiniz otomobilin o olup olmadığına karar verin. Otomobilin geometrisinde sizi rahatsız eden bir şey var mı, dikkat edin. Gerçekten o araca değecek mi, düşünün. Eğer tüm bu sorulara da evet diyorsanız, artık sizin de bir klasik otomobiliz var demektir. Hayırlı olsun, mutlu sürüşler…

Klasik Otomobil Dernekleri:

ANADOL OTOMOBİL KULÜBÜ
ANKARA KLASİK OTOMOBİL KULÜBÜ DERNEĞİ – AKOK
ANTALYA ANTİKA VE KLASİK OTOMOBİLCİLER DERNEĞİ – ANKOD
ANTALYA KLASİK OTOMOBİL KULÜBÜ DERNEĞİ – AKOK
BURSA KLASİK OTOMOBİLCİLER DERNEĞİ – BURKOD
BODRUM VOSVOS DAYANIŞMA DERNEĞİ – BODVOSDER
İSTANBUL KLASİK OTOMOBİLCİLER DERNEĞİ – İKOD
İZMİR KLASİK OTOMOBİLCİLER DERNEĞİ – İZKOD
KLASİK OTOMOBİL KULÜBÜ DERNEĞİ – KOK
KOCAELİ KLASİK OTOMOBİL KULÜBÜ DERNEĞİ – KOKOD
TRAKYA KLASİK OTOMOBİLCİLER DERNEĞİ – TRAKOD
VOLKSWAGEN KAPLUMBAĞA OTOMOBİL DERNEĞİ – VKOD