Kış geliyor, hazır mısınız?

Aralık ayına girmeye hazırlandığımız şu günlerde kısa bir kışa hazırlık rehberi’ni siz Araba Gurmesi okuyucularıyla paylaşmak istedik.

Kış Lastiği

Silika teknolojisiyle üretilmekte olan kış lastikleri üzerlerinde yer alan desenleriyle olduğu kadar zorlu kış şartlarında su-kar-çamur-buz ama en önemlisi soğuğa dayanıklı kauçuk karışımlarıyla kaygan koşullarda maksimum çekiş ve fren gücünü zemine iletebilen lastiklerdir. Üretimde kullanılan bu güçlü kauçuk karışımı lastiğin tutunma özelliğini artıyor. Sürücülerin kış lastiklerini yenilerken en çok dikkat etmesi gereken nokta hız serilerine uyumlu olması. Standart lastiklere oranla kış lastiklerinin hız serileri daha düşük olur. Arabanın hızlı bir araç olabilir ancak hiç bir zaman lastiğin hız serisi aşılmamalıdır. Standart lastikler hava sıcaklıkları  7°C ve altında seyrettiği zaman, sertleşmeye başlar. Bu da aracınızın zemine tutunamamasına ve kaymaya sebep olur. İşte tam da bu noktada kış lastiklerinin kavrama ve yola tutunma özellikleri devreye girmektedir. Kış lastikleri sadece karda ve buzda değil sıcaklıkların düşmesiyle yaşanacak olumsuzlukları da önlemenin bir yöntemidir. Bir başka dikkat edilmesi gereken husus sadece çekişin bulunduğu tekerleklere değil, dört tekerleğe birden kış lastiği takılmasıdır. Eğer sadece çekişin bulunduğu tekerleklere kış lastiği takıp diğer tekerleklerdeki standart lastikler korunursa, otomobilin tekerlekleri arasındaki farklı tutunmadan dolayı önden veya arkadan savrulma ihtimali doğar. Bilinenin aksine kış lastiklerinin parlak buz gibi çok daha kaygan zeminlerde tam tutunma sağlayamazlar. Böylesi zeminler için patinaj zinciri veya patinaj paleti kullanmak gereklidir. Evet gelelim ‘Zincir yani Kar Paleti’ konusuna. Kar zincirleri, tekerleklerin boşta dönmesine ve kaymalara karşı en etkili yöntemdir. Ama unutulmamalıdır ki  kar zincirleri, kış lastiklerinin yerine geçemez! Bunun sebebi zincirlerin sürüş akslarının üzerine konulmasıdır ve hiçbir zaman arabanın yolu tutması için yeterli değildirler.

Antifiriz

Takipçilerimizin bildiği üzerine ‘Antifiriz’ konusunu daha önce sözlük bölümümüzde yazmıştık. Antifriz, radyatör’de bulunan suya katılarak sıfır derecenin altında suyun donmasını engelleyen bir kimyasaldır. Sadece donmayı engellemek amacıyla değil, aynı zamanda soğutma sistemlerini pastan ve korozyon tehlikesinden de korumaktadır. Soğuk hava koşullarınde radyatör suyuna en az %35 ile %50 oranında antifriz konulması gerekir. Antifirizin olması konusunda dikkatli olunmalıdır aksi taktirde tüm soğutma sistemindeki su donabilir.

V Kayışı

Yapısı itibariyle genleşmeye müsait olan V kayışı yaz aylarında genişler ve özelliğini kaybeder. Eğer kayışı germek mümkünse gererek kullanabilirsiniz ancak mümkün değilse mutlaka değiştirmek gerekir. Gevşek olan V kayış şarjı etkileyip, vantilatörün devir daimini yavaşlattığı için aracınızın sağlıklı çalışmasını etkileyecektir.

Silecekler

Silecekler, otomobillerin en çok ihmal edilen parçalarısdır. Silecekler; güneş ışığı ve de sıcaklığı, tozlar, kimyasallar zamanla özelliğini yitirir ve lastiği aşamalı olarak yıpranır. Sonuç olarak doğru işlevini yerine getirmeyen yani temizlenemeyen camlar, zaman zaman camda kılcal çizilmeler ile karşılaşırsınız. Kış aylarında bolca yağmur, çamur ve pislik ile karşılaşacağınız malum. Bu sebeple sileceklerin yenilenmesi yahut kontrol edilmesi gerekir. Yanı sıra silecek suyun da kontrol edilmelidir. Ayrıca camınız kirliyken silecek suyu ile ıslatmadan çalıştıracağınız silecekler camınızın çizilmesine yol açabilir. Dikkat edilmelidir.

Polen Filitresi

Yaz boyunca özellikle yazlık mekanlarda çokça vakit geçirdiyseniz kesin gözüyle bakılmalıdır ki polen filtreleri dolar. Bunun yanısıra ülkemizdeki hava kirliliği, toz, kurum ve bakteriden dolayı polen filtreniz dolmuş olabilir. Önerilen polen filtresi değişim peryodu 2 yılda birdir ancak ülkemiz şartlerinde bunu yarı yarıya düşünebilirsiniz. Polen filtresi kirlenmiş veya değiştirme zamanı gelen bir otomobilin camları çok çabuk buğulanır ve buharlaşır.

Hava Filitresi

Hava filtreleri, emilen havanın temiz olarak motora aktarımını sağlar. Aracınızın motorları ancak yakıt/hava karışımının tam olarak bir ölçümüyle maksimum güçlerini ortaya koyabilir. En önemli nokta emilen havanın temiz olmasıdır.  Eğer hava filtreniz dolmuş ise temiz hava tam olarak emilemez motor gücünüzde dikkat ettiğinizde hissedebileceğiniz düşüşler meydana getirebilir.

Bujiller

Buji; aracınızda bulunan motordaki silindirlerin içinde sıkıştırılan yakıt – hava karışımını kıvılcımla ateşleyen bir ateşleme parçasıdır. Kızdırma bujisi; özellikle düşük ortam sıcaklıklarında yakıtın kendi kendini ateşleyebilmesi için püskürtülen yakıt karışımını 600 ºC ile 900 ºC arasında ısıtan parçadır. İstikrarlı ve hızlı alev yayılımıyla maksimum yakıt tasarrufu sağlayan bujiler, aynı zamanda motorun daha sessiz ve yumuşak çalışmasını sağlar.

Akü

Akü kontrolü araçlar için dikkat edilmesi gereken bir husustur.Kontrol için akü seviyelerine bakmalı ve eksiklik varsa tamamlamalısınız. Akü seviyeleri tamamlandıktan sonra, akü suyu yoğunluk ölçümü mutlaka yapılmalıdır. Yanı sıra akünün kullanım ömrü doğrultusunda şarja bağlayıp şarj kapasitesinin ölçülmesi gerekir. Kışın yağışlı ve nemli ortamlarda akünün kutup başlarında oksitlenme görülür ve akü yeteri miktarda elektrik akımı sağlayamaz. Bu sebeple oksitlenme durumuda mutlaka gözden geçirilmelidir.

Ve yağ bakımı

Özellikleyüksek devirli bir aracınız varsa yahut yağ eksiltme potansiyeline sahip bir aracınız var ise sıklıkla yağ seviyesi kontrol edilmelidir. Yağ seviyesi yağ çubuğunda olması gereken seviyeden aşğıda ise ya yağ tamamlaması yapılmalı yahut yenilenerek gerekli seviyeye getirlmelidir.

Ayrıca kışa girmeden bir kaç tavsiyede daha bulunalım. Çok yoğun kar yağışı olan bir bölgede yaşıyorsanız, bagajınızda ufak bir kürek, buz çözücü spreyin bulunmasında fayda var. Ayrıca daima yanınızda bulunması gereken sağlık çantası ve reflektörü eksik edilmemeli.