Kış lastiği hangi araçlarda zorunlu?

Kış lastiğinin hangi araçlara zorunlu olduğu konusunda kafa karışıklığı oluşmuşken, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’dan bilgilendirme geldi.

Kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık itibariyle başlıyor. Ancak ‘kimlere zorunlu, kimlere değil’konusunda vatandaşta kafa karışıklığı hakim. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise bu konuda bilgilendirme yaptı.

Anadılu Ajansı‘nda yer alan habere göre, Arslan, kış lastiği takma zorunluluğunun ticari araçlar için 1 Aralık’tan itibaren başlayacağını söyledi. Şehir içinde kullanılan ticari araçlar içinse valiliklerin karar vereceği bilgisini verdi.

Arslan, zorunlu olmasa da can ve mal güvenliği için kış lastiğinin kullanılması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Bu konuda hiç de haksız sayılmaz. Zira kış lastiği sadece kar yağınca değil yağmurlu havalarda da dört mevsim lastiğe göre yola daha iyi tutunuyor. Ayrıca asfalt sıcaklığı +7 derecenin altına indiği anda kış lastiği takmak gerekiyor.

Öte yandan Ahmet Arslan’ın konuyla ilgili açıklaması ise şu şekilde:

”Eğer şehir içinde çalışıyorlarsa ticari araçlar, bunlarla ilgili kar lastiği takma ve çıkarma sürelerini valiliklere bıraktık. Sürücülerden istirhamımız, zorunluluk olmasına bakmadan kışın daha rahat etmeleri, kazaya belaya karışmamaları, can ve mal emniyetini sağlamaları adına kar lastiği takmaları.”