Kış Geliyor! Antifiriz nedir?

Soğuk kış günleri yaklaşırken aracınıza yapacağınız bakımların başında gelen Antifiriz uygulaması nedir? Öncelikle Antifirizi tanımlamakta fayda var. Hava sıcaklığının 0 derecede yahut altına düştüğü zamanlarda radyatörde bulunan suyun donmasını önleyen kimyasal maddeye Antifiriz denir.

Sanılanın aksine Antifiriz  sadece donmayı önlemekle kalmaz, radyatörde ve bağlı olduğu soğutma sisteminde oluşacak pası önler, korozyona sebep olacak etkenleri yok eder. Aracınıza koyacağınız Antifirizin türüne göre donma noktası değişir. Genel itibariyle suyun donma sıcaklığından daha düşük sıcaklıklarda donarlar. Suyla karıştırılarak uygulandığından donma sıcaklıkları da artar. Dolayısıyla Antifiriz uygulaması yaparken doğru oranları tutturmanız önemlidir. Radyatör ve soğutma sistemindeki tüm su oranı %70’i aşarsa donma meydana gelebilir. Tam tersi durumda da %20’un altına düşerse hararet gerçekleşebilir.

Ülkemiz koşullarında en uygun koruma %33 ile %50 arasında değişim göstermektedir. Genel olarak tavsiye edilen yöntemde sert karakterli sulardan kaçınmak gerekir. Çünkü sert sular Antifiriz içindeki koruyucu maddelerin etkisini azaltır. Bu sebeple bizim tavsiyemiz musluk suyu kullanmamanız yönündedir. Daha çok distile edilmiş yumuşak sular kullanmak iyidir. Piyasada bulunan tüm antifriz ürünleri aynı etkiyi göstermez. Aralarında büyük oranlı farklar bulunur. Aracınıza koyacağınız Antifiriz hem suyun donma derecesini düşürmeli hem de kaynama derecesini yükseltmelidir. Bu sebeple organik Antifiriz diye sattıkları Antifirizleri tavsiye ederiz. İçindeki kimyasallar nedeniyle hem uzun ömürlü olurlar hem de aşınmaya karşı direnç sağlarlar.

Antifiriz uygulamasında soğutucu sistemdeki tüm suyu yenilemenizi; eski antifriz ve suyu değiştirmenizi tavsiye ederiz. Eğer sizin elinizden gelmiyor ise servisinizden mutlaka yardım alınız ve servisinizde de uygulamayı yukarıda anlattığımız hususlara dikkat ederek yapmaları konusunda uyarınız.