Hyundai’den yeni crossover: i20 Active

Hyundai’den küçük crossover segmentinde atak. Firma küçük crossover açığını kapatmak için i20’nin Active karoserini hazırladı. i20 Active yeni karoser eklentileri ile macera severlere hitap edecek. Hyundai Motor Avrupa Genel Müdürü Thomas A. Schmid, “Yeni i20 Active ile crossover ve B segmentindeki modellerimizi çeşitlendirmek istedik” diye konuştu.

Hyundai’nin İzmit fabrikasında üretilecek olan i20 Active, Hyundai’den küçük crossover beklentisi olanların isteklerini karşılayacak gibi görünüyor. Normal bir modelin yerden yüksek versiyonu olarak üreticiler tarafından tasarlanan crossover modellere yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan Hyundai yetkilileri, klasik crossover tasarlama biçimine de sadık kalarak yepyeni bir araç oluşturmuşlar. Bir kaç plastik eklenti ve yerden bir parmaklık yükseltmeden fazla işlem gören i20 Active’in ilk göze çarpan özelliği normal versiyona oranla yerden 2 cm daha fazla yüksek olması. Tavanda bulunan raylar ve 16 inch çapında jantlar ile 195/55/16 lastiklerle sportif ve güçlü görünüm kazanmış. Hyundai gövde eklentileri gerçek bir crossover karakteri için oldukça başarılı.

Ön ve arka bölümde konumlandırılmış olan sis lambaları göze çarpan ayrıntılardan biri. Bunların yanı sıra daha büyük ve yuvarlak nispeten şişmanlamış diyebileceğimiz tamponları aracın görünüşünü oldukça değiştirmiş. i20 Active görüntüsü ile segmentinden öte Fiat 500X kadar maceracı duruyor.

İç mekana baktığımızda fazla değişiklik göremedik. Ancak kaputun altına baktığımızda 1.0 lt’lik yeni motorum müjdesini verebiliriz. 3 silindirli ve turbo beslemesi olan bu ünitenin 100 ve 120 HP güç üreten versiyonları da mevcut olacak. Bunun yanı sıra 120 hp güç üretebilecek dizel motor seçeneği de beklentiler arasında. Ön incelemesini yaptığımız araçta eksik olarak sadece 4 teker seçeneğinin mevcut olmaması. Ayrıca özel bir çekiş kontrol sistemi de bulunmuyor.

Türkiye’de üretileceği daha önceden belli olan i20 ailesinin yeni üyesi Active’den yıl sonuna kadar 1000 adetlik üretim öngörüsü bulunuyor. Firmanın ülkemizde en çok tercih edilen otomobili olan i20’nin, crossover gövde tipine sahip olan Active versiyonunun eklenmesiyle birlikte fabrika bu yıl toplam 226 bin adetlik üretime ulaşacak. Eylül 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan İ20 Active, 2016 yılı Ocak ayından itibaren satışa sunulacak.