Hyundai İ20 vs. Opel Corsa

2015 yılına yenilenerek giren ve B segmentinde ülkemizde pek beğenilen hatchback modellerinden Hyundai i20 ve Opel Corsa bu yazımızdaki karşılaştırdığımız modeller. Araba Gurmesi, her iki modelin de fabrika verilerini baz alarak bir karşılaştırma yaptı.

Bu karşılaştırmada 1.2 litre benzinli ECOTEC motora sahip, 70 HP’lik ve 5 ileri manuel şanzımanlı Opel Corsa Essentia ile 1.2 Litre benzinli motora sahip 84 PS’lik ve 5 ileri manuel şanzımanlı Hyundai i20 Jump modelini kıyasladık.

Eylül ayı itibariyle İ20 44.000TL’den satışa sunulmuşken, Corsa 44.550 TL’den alıcı buluyor. Opel Corsa ve Hyundai i20, yaklaşık olarak aynı uzunluk, genişlik ve yükseklik ölçülerinde ancak İ20 Corsa’ya göre 15 kg daha ağır bi yapıya sahip. Bu ağırlığı 16lt daha fazla bagaj hacmi ile görmezden gelebiliriz.

İ20 motoru ürettiği 122 nivtonmetrelik tork ile 115 nivtonmetrelik Corsa’ya oranla 100 km’ye 13,1 saniyede ulaşırken, rakibi Corsa ise 16 saniye ile ortalamada kalıyor. Üç saniye hızlı İ20 karma yakıt tüketimi konusunda da Corsa’ya oranla daha cimri bir yapıya sahip. İ20 karma tüketimde 100 km’de 4,8 lt benzin tüketirken, Corsa 5,4 lt ile arkasından takip etmek zorunda kalıyor. Son günlerde Alman otomobillerindeki karbon salınımının ayyuka çıkması akılların bi köşesindeyken Corsanın İ20’ye oranla daha fazla karbon salınımı yaptığını da belirtmeden geçmeyelim. İ20’nin karma CO2 salınımı, 112 g/km iken Corsa’nın ki 126 g/km.

Gelelim donanım seviyelerine. Hyundai İ20’nin bu modelinde donanım anlamında çok fazla bir beklenti içine girmemek gerekiyor. Harici ses ve USB girişli Radyo/mp3 çaları ve 2 adet hoparlörü bulunan İ20’yi Corsa Radyo/CD/mp3 çalarlı, handsfree özellikli, Bluetooth bağlantısı ve 6 adet hoparlörü ile karşılıyor. Döşeme konusunda 2 adet seçenek bulunan Corsa’da krom kapı açma kolları ve 4 mevsim paspaslar bulunmakta. Buna karşılık İ20’nin tek avantajı katlanabilir arka koltuklar ve klimalı torpido. Yokuş kalkış desteği, ESP gibi özelliklerin standart bulunduğu araçlarda Hyundai hidrolik direksiyon sistemini tercih ederken, Corsa elekrikli direksiyon sistemini kullanmış. Güvenlik konusunda her ikisinde de bulunan sürücü ve yolcu hava yastıkları standart olarak bulunuyor. Çarpışma testlerinden de 4 yıldız alan iki modelin satış rakamlarına baktığımızda Hyundai İ20’nin Corsa’dan daha fazla sattığını görüyoruz.