Bir aile otomobili: Hyundai Accent Blue 2015

Otomobil tasarımının önemi her geçen gün artıyor. Hayatımızdaki yerinin büyüklüğü sebebiyle artık kendimize gösterdiğimiz özenin aynısını otomobillerimize de göstermeye başladık. Tasarıma bu kadar önem verdiğimiz şu günlerde Hyundai mühendisleri de Yeni Hyundai Accent Blue için aynı hassasiyeti göstermişler. Dinamik ve güzel bir tasarım çizgisine oturttukları Accent sınıfının çekici otomobilleri arasında yer alıyor. Araca önden baktığımızda hemen hemen yeni dönemde bir çok otomobilde rastladığımız gündüz LED farları gözümüze çarpıyor. Zaten karoser tasarımı tamamlayan en önemli unsurlardan biri de bu ön far tasarımları olmuş. Bünyesindeki bu mercekli farlar, hemen altlarında yer alan sis farları, gösterişli ön ızgarası ile önden arkaya doğru yükselen omuz çizgisi Hyundai Accent Blue’e hem sportif bir görünüş kazandırmış hem de önceki modellerine oranla çok güzel bir tasarım trendi sunmuş.

Bu büyük değişikliklere iç tasarımda da rastlamak içimizi rahatlattı diyebiliriz. Heyecan uyandıran sert ve köşeli hatlara iç tasarımda da yer verilmiş. Dolayısıyla aracın içinde de dinamizmi hissedebiliyorsunuz. Accent’in iç mekanı kendi segmentinde yer alan diğer otomobiller ile aynı malzeme kalitesinde konumlandırılmış. Konsol, döşeme ve kapı kaplamalarındaki gri ton kullanımı içinizde bir ferahlık hissiyatı uyandırıyor. Ancak, ön tarafta rahatlık sağlayan diz ve baş mesafesi arka tarafta aynı sonucu yaratmıyor. Arka yolcular için diz ve baş mesafesi biraz yetersiz kalıyor. Bu aracın coupe eğilimli tavan ve arka cam tasarımından kaynaklanıyor. Elbette bu portif duruşun bir takım götürülerinin olacağı bilinmeli.

Aracın iç mekanında biraz daha göz gezdirdiğimizde; cam, merkezi kilit ve ayna düğmelerinin kapıda toplanmış olduğunu görüyoruz. Bu da kullanıcı dostu bir yapı sağlıyor. Çoğu araçta konumlandırıldığı gibi Hyundai Accent Blue’da da geniş ekranlı müzük sistemi orto konsola yerleştirilmiş durumda. Direksiyonda yer alan kumanda sistemi sayesinde bu sistemi, kontrol edebilmeniz de mümkün. Yakıt tüketi, günlük km ve menzil gibi bilgileri “trip” tuşu sayesinde ögrenebiliyorsunuz. Bir başka detay ise orta konsolun altında yer alan bölme ile arkasında yer alan açık bölüm. Bu bölümler kullanıcıların telefon anahtar gibi ıvır zıvırlarını koyabilecekleri mekanlar olarak tasarlanmış. Araçta USB girişi ve 12 volt soketi de mevcut. İç mekanda eleştirilecek bir nokta olarak kapı iç ceplerinin küçüklüğü olabilir. Aracın bagaj hacmi ortalama bir Türk ailesi düşünülmüş gibi hesaplanmış. 465 litrelik bu hacim aileniz ile birlikte yapacağınız yolculuklarda eşyalarınızı rahatlıkla sığdırabileceğiniz bir yapıya sahip.

Gelelim Hyundai Accent için kullanılan motor tiplerine. Araç iki tip motor ile ülkemizde alıcılara sunulmuş durumda. Kendi segmentinde bulunan en güçlü motorlardan biri olan 1.6 litrelik common-rail enjeksiyon sistemine sahip dört sübaplı CRDİ motor ile 136 HP güç üreten dizel bir üniteye sahip. 1750 D/D’de 300 Nm tork’a ulaşıyorsunuz. Alt devirlerden itibaren güçlü olduğunu hissedebiliyorsunuz. Üstelik sessiz ve sarsıntısız çalışan bu motorun aktarma organları 7 oranlı çift kavramalı tamaman yeni bir şanzıman olan DGT ile oluyor. Diğer ünite ise 1,4 lt’lik D-CVVT Benzinli Motor. 1.4 benzinli motor, ikili sürekli değişken supap zamanlama sistemi (D-CVVT) kullanılarak, tamamen yenilenmiş durumda. 100 PS beygir güç ve 133 Nm tork üretebilen yeni 1.4 D-CVVT benzinli motor, düşük yakıt tüketimi ve karbon emisyon değerleriyle, hem ekonomik, hem daha yüksek performanslı,hem de çevreci olmayı başarabiliyor.

Biraz da yeni geliştirilmiş olan DCT şanzımandan bahsetmek gerekir diye düşünüyoruz. Sarsıntısız ve de hızlı vites geçişleri sağlayan ve dizel-otomatik ikilisine kıyasla %20 daha tutumlu olan yeni tip şanzımanlı Hyundai Accent Blue’da kullanıcılardan tam not almayı başarmışa benziyor. Ortalama 100 km’de 5, 5,5 litre motorin tüketimi olan araç 120-130 km ile yolculuk yaparken güvenlik hissiyatınızı sarsmıyor. Ancak hızınızı 150-160 gibi rakamlara ulaştırdığınızda aynı güvenliği hissetiğinizi söylemeyeceğiz. 1.4 litrelik benzinli motor sahibi Accent için ise değerler 100 km’de ortalama 6 litre denilebilir. Ekonomik bir aile otomobili olarak üretilen Hyundai Accent Blue yüksek hızlarda rüzgar etkisine maruz kalıyor. Hızlı girilen uzun virajlarda hareketlenen arka kısmı tedirginliğe sebep olabiliyor. Limitleri zorladığınızda devreye giren ASR sistemi aracı toparlıyor.

Hyundai Accent Blue yıl sonu kampanyalarında 20.000 TL için 20 ay %0 faiz ve 3.000 TL fiyat avantajı ile satışa sunulmuş durumda. Başlangıç modeli olan 1.4 benzinli D-CVVT Mode (Manuel şanzıman) 49.700 TL’den başlarken, 1,6 dizel CRDİ Mode (Manuel şanzıman) 60.450 TL’den başlatyan fiyatlar ile kullanıcılarını bekliyor.